Kodu on igaühe jaoks püha, ent see vajab aeg-ajalt värskendamist. Need olulised detailid tasub alati kodu renoveerimisel silmas pidada.

1. samm: mõõda, mõõda ja veelkord mõõda

„Esimese sammuna valmista ette kõik tööriistad ja mõõda üle seinad, aknad, uksed ning seintes olevad nišid. Ära unusta mõõta ka lae kõrgust, et arvestada ruumi sobiva mööbli kõrgusega. Märgi ära ka pistikupesad ja elektrilülitid, et teaksid, kuhu paigutada näiteks lamp. Mõõtmed tasub ülesse kirjutada millimeetrites, nii on need vajadusel ehitajatele ja projekteerijatele lihtsasti mõistetavad. Kui kõik vajalik on mõõdetud, tuleks ruum kanda vastavalt mõõtmetele täpsesse mõõtkavasse,“ ütleb IKEA sisekujundusosakonna juhataja Pedro Castro ning soovitab mõõtmised kindluse mõttes teha koos abilisega.

2. samm: pane paika eelarve

Enne remondiga alustamist tuleks paika panna eelarve, mis võimaldab fikseerida remondile planeeritud summa ja jälgida hoolikalt kogu protsessile tehtavaid kulutusi. Vastavalt soovitud lõpptulemusele eraldage teatud summa suuremate mööbliesemete, näiteks diivani jaoks.

Väikse eelarve puhul tasub hankida esialgu vaid põhitooted, mida saab aja jooksul teiste detailidega täiendada. Näiteks riiul, millele saab hiljem lisada täiendavaid osi. Erinevate riiulilahendustega saab aeg-ajalt oma kodu välimust lihtsasti värskendada. Mõne aasta pärast saab näiteks välja vahetada kapiuksed või riiulid, et anda ruumile uus ilme ilma mööblit täielikult uuendamata.

3. samm: projekteeri ja planeeri

Ruumi jaoks inspiratsiooni ammutamiseks loo kollaaž või meeleolutahvel, millel kaardistada värvid, mööblistiil ning üldine meeleolu. Sellel näed, kuidas kõik esemed kokku sobituvad, misjärel on võimalik liikuda juba üksikasjalikuma planeerimiseni. Planeerimiseks on võimalik kasutada ka erinevaid veebipõhiseid tööriistu, mis on tihti tasuta. Tööriistades saad näiteks visandada ruumiplaani, lisada sellele mööblit ja hoida silma peal eelarvel.

Selleks, et saada teada, kui palju mööbliesemed päriselt ruumi võtavad, tasub nende suurust päriselt katsetada. „Kasuta näiteks toole ja sea need ruumi vastavalt diivani mõõtudele või pane paberilehed seinale riiulite mõõtudes. Põrandal võid julgelt kasutada ka mõõdulinte, millelt abil saad paika panna mööbli piirjooned. Samuti saad kasutada neidsamu valgeid paberilehti. Sel viisil ruumi visualiseerides saad aru, kus miski asub ja kui palju ruumi see võtab,“ soovitab Castro.

4. samm: vali värvid

Üks võimalus on valida värvid lähtudes ruumi planeeritava mööbli toonidest. Siiski sõltub värvivalik kõige enam ruumist endast – väike või suur, pikk või kandiline, millised aknad sellel on, kas päike paistab sisse või mitte. Neid aspekte arvestades saad valida seinavärvi. Näiteks heledad toonid aitavad ruumi avaramaks muuta, tumedamad väiksemaks. Samuti saab värvidega muuta ruumi soojemaks ja hubasemaks.

„Kuldreegel on värvida kõige sügavam sein heledates ja teine sein tumedates toonides. See muudab ruumi avaramaks. Kui on lemmikloomi, soovitan valida mistahes värvi peale valge. Valge värv rõhutab seinal olevaid puudusi, kriimustusi ja plekke, mida lemmikloomad võivad jätta,“ soovitab sisekujundaja.

5. samm: mööbli valimisel jääge ühe stiili juurde

Mööblit valides pane esmalt paika soovitud stiil – kas traditsiooniline või moderne? Erinevaid stiile on võimalik omavahel ka kombineerida. Kui kodus on lemmikloomi või väikseid lapsi, tuleks mõelda funktsionaalsele mööblile. Näiteks on mõistlik valida vahetatava kattega diivan, et seda vajadusel pesta. Lisaks saad üldilme värskendamiseks muuta katte värvi – see on palju soodsam, kui uue diivani ostmine. Vaipade valimisel ei tasu valida narmastega vaipu, kuna neid on raskem puhastada.