Paljude jaoks on jaanuar eneseanalüüsi aeg ja võimalus teha positiivseid muudatusi meie igapäevaelus. Kui oled otsimas uueks aastaks inspiratsiooni, siis siin oleme ritta pannud viis rahalist otsust, mis aitavad sinu rahaasju 2023. aastal parandada. Vaata neid Citadele panga ekspertide soovitusi, et alustada 2023. aastat nii hästi, kui suudad.

1. Pane oma raha rohkem teenima

Esimene asi, mida enda rahaasjade parandamiseks teha, on muuta oma praegused finantsid tõhusamaks. See tähendab enamat kui lihtsalt eelarvestamist. Pead hindama oma praeguseid kulutusi ja kärpima neid, mis pole hädavajalikud, ning vähendama kulusid, kuni sinu rahaasjad on paremini hallatavad. See võib kõlada hirmutavalt, kuna sa ei pruugi uskuda, et saad kusagil kulusid kärpida. Parim nipp on aga seada endale väikesed saavutatavad eesmärgid. Kas ostad igal hommikul tööle minnes kohvi? Püüa seda vähendada või võimalusel täiesti ära jätta. Kõike korraga ja kohe pole vaja, alusta rahulikult.

Muud saavutatavad eesmärgid võivad olla järgmised:
- lõunasöögi tööle kaasa võtmine selle ostmise asemel
- iganädalaste toidupoekulude vähendamine
- suitsetamisest loobumine

- elektripakkuja vahetamine
- nutiarvesti paigaldamine, et jälgida, mida sa kasutad

- jalgsi tööle minek selle asemel, et sõita autoga, või kasutada ühistransporti

Õpi oma raha ja eelarvet kasutama nii kaalutletult kui võimalik on üks olulisemaid oskusi finantstervise tagamiseks aastal 2023.

2. Maksa ära oma võlad

Kui sinagi – nagu paljud meist – läksid pühade ajal kulutustega pisut liiale, on nüüd aeg hakata tegelema oma võlgadega. Lihtne on pea liiva alla peita ja teemat edasi lükata, kuid see on ohtlik ja võib viia „võlaspiraali“ tekkimiseni. Kui saad, siis tee oma võlgade katteks iga kuu pigem suuremaid kui vaid minimaalseid tagasimakseid, et saaksid need kiiremini kustutatud. Selleks vähenda oma kulutusi ja kasuta ülejäävat sissetulekut võlgade tagasimaksmiseks – see ei pruugi lühiajaliselt lõbus olla, kuid tasutud võlad on seda väärt.

3. Tee krediitkaartide saldo ülekanne

Kui sul on krediitkaardivõlgnevusi ja su intressimakse on suurem kui su tegelik võlg, siis peaksid saldo üle kandma 0% intressiga krediitkaardile. See tähendab, et sa ei maksa saldolt intressi, mis võimaldab sul oma võlgadega tegeleda, ilma et peaksid muretsema intresside lisandumise pärast.

4. Säästa hädaolukorraks

Kui su võlad on juba kontrolli alla saadud, siis võiksid hakata raha kõrvale panema hädaolukorraks. Sa ei tea kunagi, mida aasta endaga kaasa toob, seega on hea mõte ette planeerida, et sul oleks veidi raha varuks, juhuks kui su auto laguneb või kui perekonda lisandub uus liige. Säästmise alustamiseks pead välja arvutama, kui palju sul on vaja kõrvale panna. Hea rusikareegel on, et 3 kuu hädavajalikud väljaminekud nagu kodulaen/üür, toidu- ja majapidamisarved peaksid olema hoiustatud kiirelt kättesaadaval säästukontol. Kui oled oma eelarve läbi vaadanud, peaksid kogu ülejäänud sissetuleku paigutama eraldi säästukontole, et ei tekiks kiusatust seda kulutada. Mida rohkem raha suudad iga kuu kõrvale panna, seda kiiremini sa oma eesmärgi saavutad.

5. Säästa millegi konkreetse jaoks

Sul võib olla rahaline eesmärk, mida soovid saavutada 2023. aastal, näiteks koguda maja, uue auto sissemakseks või pensionipõlveks. Sõltuvalt sellest, millise sündmuse jaoks sa kogud, võib olla vaja kasutada teistsugust säästmismeetodit. Oluline on kaaluda erinevaid võimalusi.

6. Valmistu eduks

Kõige tähtsam, mida oma rahalisi otsuseid seades meeles pidada, on veenduda, et need oleksid saavutatavad ja et suudaksid neis järjepidev olla. Kui alustad ebarealistlike eesmärkidega, siis võid juba veebruari alguseks leida end pettununa ja loobumas. Võta aeglaselt ja premeeri ennast, kui oled oma eesmärgid saavutanud.