„See võib levida süljega aasta pärast nakatumist.“ Neli põhjust, miks ei tohi e-sigarette teistega jagada
(11)
Kuigi e-sigarettide ja kuumutatava tubaka seadme jagamine sõpradega, sõbrannadega on populaarne, on see ohtlik praktika.
Üksteise süljega kokkupuutumisel võivad levida järgmised neli ohtlikku haigusi tekitavat viirust ja bakterit:
1. Mononukleoos ehk suudlemisnakkus
Sõbranna suudles klubis tundmatut hurmurit ja sai mononukleoosi? See võib levida süljega aasta pärast nakatumist. Jagasid temaga e-sigaretti või laenasid temalt? Peaksid olema ettevaatlikum...
2. COVID-19
Koroonaviirus nakatab suuõõne rakke. Mis on tõenäosus, et sa nakatunud sõbralt, kellele e-sigaretti või kuumutatavat tubaka seadme kasutuskorda jagad, viirust ei saa?
3. Gripp
Võib levida erinevatel pindadel oleva sülje kaudu. Kas tahad ikka e-sigaretti jagada või laenata?
4. Meningiit
Seda äärmiselt nakkavat surmaga lõppeda võivat haigust tekitab bakter Neisseria meningitidis ehk meningokokk. Sind võib päästa, kui nakkuse kandja ja sinu e-sigaretti kasutamise vahele on jäänud piisav aeg. Meningokokk ei ole väliskeskkonnale vastupidav. Ta hävib kuivamisel, alla +22°C temperatuuril üsna kiiresti, +55°C kraadi juures läheb bakteri hävimiseks viis minutit.
Kui siiski oled teinud olulise hügieenivea ja teisega enda e-sigaretti jaganud, siis on parim viis toimida seade välja vahetada. Parim on nikotiinist üleüldse loobuda.
Ära unusta, et e-sigarette ei tohi visata tavalisse prügikasti, vaid tuleb nõuetekohaselt utiliseerida. Kuumutatava tubaka filtrid tuleb visata prügikasti. Nii hoiame loodust ja kasutame väärtuslikke ressursse vastutustundlikult.