1) Jälgi, mis õppeaine on sul õppekavas viimast aastat. Õpi seda võimalikult hästi, sest saadav hinne jääb sulle lõputunnistusele.

2) Naudi kooliaega. Sulle on ette antud täpne ülesanne, mida täita – tuleb lõpetada klass võimalikult heade hinnetega. See on eesmärk, mis on paigas. Peale kooli ei saa su elus enam kunagi olema nii täpseid ja nii kergesti saavutatavaid eesmärke. Edaspidi pead ise leidma kõik sihid ja liikuma valitud suunas, kedagi teist ei huvita, kuhu sa lähed.

3) Harjuta ennast iseseisvalt õppima. Seda kahel põhjusel. Esiteks veedad ilmselt suurema osa oma elust peale kooli ilma vanemateta ja mida varem suudad ilma nende abita toime tulla, seda paremini saad iseseisvas elus hakkama. Teiseks, emad-isad ei tea tihti neid asju, mida te õpite, seega peab kaks inimest õppima, millega kulutate palju rohkem aega.

4) Ära kiusa teisi. Nad võivad tulevikus olla sulle väga vajalikud, sest sa ei tea, millisel ametikohal nad tulevikus töötavad või millise sinu soovi täitmisel nad võivad sulle abiks olla. Ole kõigi suhtes sõbralik ja heatahtlik, see on sulle kasulik nii praegu kui tulevikus.

5) Õpi algusest peale. Ürita asjadest aru saada, ära tuubi. Mida rohkem sa õpitavast aru saad, seda lihtsam on õppida.

6) Võta koolis kõige raskemad eksamid ja kontrolltööd rõõmuga ette, sest need katsumused teevad sind tugevamaks. Nende ebaõnnestumist saab alati parandada. Kui oled harjunud koolis suuri raskusi seljatama, siis oled võimeline ka elus erinevaid probleeme edukalt lahendama.

7) Kõige karmim õpetaja on ka kõige parem õpetaja. Sellest saad tihti alles peale kooli aru, miks ta vajalik oli.

8) Koolikiusajal on probleem. Kiusamise puhul ei ole asi sinus, tunne talle kaasa, et tal selline õnnetu elu on, ja ära tee temast välja. Ära kunagi ole ise kiusaja.

9) Füüsika, keemia ja matemaatika on tegelikult kerged ning eluks vajalikud õppeained. Kui neist kohe alguses aru saada, siis on edaspidi lihtne.

10) Õpetajad on meie sõbrad, mitte vastased. Koostöö nendega aitab meil koolitee edukamalt, lihtsamalt ning meeldivalt läbida.

11) Ole aus iseenda ja teiste vastu.

Autor: Rain Siemer

Jaga
Kommentaarid