2023. aasta hammaste tervise kuu tõi fookusesse halvad harjumused nagu suitsetamine, veipimine ja mokatubaka tarvitamine, sest hambaarstide sõnul on need kahjulikud ka meie hammastele.

Teavituskuu eestvedaja, Kliinik 32 hambaarsti dr. Inga Rahuoja sõnul on suitsetamise, eriti aga veipimise ja mokatubaka tarvitamise kahjulikkusest rääkimine hambaarstikabinetis patsientidele sageli ootamatu, eriti noortele. „Inimesed enamasti teavad, et suitsetamine põhjustab hammaste kollasust ja halba hingeõhku, aga et see kahjustab igemeid, suurendab vähki haigestumise riski ning võib välja viia hammaste väljalangemiseni, on paljudele üllatav.“

Tubakatoodetes sisalduvad mürgised ained ei lase hambaarsti sõnul organismil käivitada normaalset põletikuvastast kaitsereaktsiooni, nii võib suitsetajatel igemehaiguse ja parodontiidi varajane staadium märkamata jääda. Suitsetamine nõrgendab ka organismi võimet haigustekitajatega võidelda. See on üks põhjustest, miks suitsetajad jõuavad oma murega arsti juurde hiljem ning neil tuleb taluda suuremat ja keerulisemat, paraku ka kallimat hambaravi.

„Kui igemehaigus on tekkinud, tuleks suitsetamine kindlasti maha jätta, sest 90 protsenti patsientidest, kellel igemehaigus ei allu ravile, on suitsetajad,“ nendib dr. Rahuoja.

Hambahoolduse ABC

Jäta söögi ja harjamise vahele vähemalt 30 minutit

Pärast igat söömist on hambavaap hapete tõttu 30 minutit pehme ja regulaarse söögijärgse harjamisega võivad kaasneda emailikahjustused, paljastunud hambakaelad, kulumine, kaaries ja muud haigused.

Pese hambaid enne, mitte pärast hommikusööki

Kuna hommikuti pärast söömist on tööle või kooli minekuga kiire, siis pese hambad kindlasti enne hommikusööki.

Pese hambaid hommikul ja õhtul

Kaks korda päevas harjamine on tegelikult piisav. Hammaste vahele jäänud toiduosakesed ja katt eemalda hambaniidi või hambavaheharjakese abil

Kasuta igal õhtul hambaniiti ja hambavaheharjasid

Hambaniiti on vaja libistada õrnalt hammaste vahelt igeme alla, et kätte saada sinna kinnitunud bakterid.

Üks pesu kestku vähemalt 2 minutit

Vähesem aeg ei ole piisav ja mingi osa hambakatust võib peale jääda.

Hoia hambaharja näppude vahel nagu pliiatsit

Selline asend on vetruv ega suru harja liiga tugevalt. Liiga jõuline harjamine taandab igemepiiri ja teeb hambakaelad tundlikuks.

Harja õige tehnikaga

Kasuta lühikesi edasi-tagasi liigutusi, kaks-kolm hammast korraga, suunates harjased poolviltu igeme äärte vastu. Ära unusta puhastamast ka esihammaste tagumist poolt. Kui lõpuks tunduvad hambad keelega katsudes siledad, on katt edukalt eemaldatud.

Kasuta pehmet ehk soft-hambaharja

Kõvemad harjased võivad igemeid ja hambavaapa vigastada, need on mõeldud proteeside puhastamiseks.

Vaheta hambaharja 2-3 kuu tagant

Vana hambahari kaotab elastsuse, harjad deformeeruvad, ega puhasta enam piisavalt.

Kord aastas käi kontrollis

Kord aastas peaks iga inimene oma hambaarsti külastama, et ennetada suuremaid hambaprobleeme.