Peale tütre sündi toimusid muutused omavahelises suhtluses

Tütar sündis alles viis aastat peale seda, kui olime tuttavaks saanud. Aga mina tundsin, et just sellel ajal hakkaski miski meie omavahelises suhtes muutuma. Ma olin ka rohkem lapsega koos ja võis juhtuda, et Juhan tundis end kõrvalejäetuna. Tütar ei maganud esimesel aastal kohe üldse ja ma mäletan, et Juhan magas tihti teises toas, et saaks üldse välja magada ja hommikul tööle minna. Mina jälle märkasin, et sellel ajal hakkas ta hiljem koju tulema, oli õhtul väsinud, rääkis vähe. Nagu midagi oleks südamel. Aga sellest rääkida ta ka ei tahtnud.

Siis läks paar aastat mööda. Ega meie suhe ei muutunud vahepeal paremaks ega halvemaks. Ma ise arvasin, et eks lapse sünd on peres suur muutus ja aeg teeb oma töö. Aga siis ühel päeval polnud Juhanit kodus ja uksekell helises. Tegin ukse lahti ja üks noor naine oli ukse taga. Ta ütles täiesti rahuliku häälega mulle tere ja kas mina olen Mari ja et me peame omavahel natuke rääkima.

„Minu mehest käib ikka jutt või!?“

Sellel hetkel tekkis mul tunne, et midagi on lahti ja see peab Juhaniga seotud olema. Ma jäin sõnatult seisma, aga lasin ta sisse. Ta jäi esikusse seisma. Vaatas mulle silma nagu ta räägiks täiesti tavalisest asjast, mida ma iga hinna eest teadma peaksin ja nagu oleks tal õigust isegi üle ja ütleski siis, et nemad Juhaniga juba mõnda aega suhtlevad. Ma mäletan, see oli nagu noahoop südamesse, ma tundsin, kuidas põlved nõrgaks läksid ja maailm hakkas ringi käima. Ma panin käe südame peale ja küsisin: „ Mida see siis nüüd tähendab, minu mehest Juhanist käib jutt ikka või? „Jah. Ma tean, et ta on abielus, ta on mulle rääkinud sellest. Ma tean, et ta on õnnetu ja tahab lahutada.“

„Juhan, minu mees, tahab lahutada?“ hüüdsin ma. „Ta pole mulle kunagi midagi sellest rääkinud.“

„Mari, ta ei taha teile haiget teha, Juhan on väga hea mees ja sellepärast ma otsustasingi teha seda tema asemel. Nüüd te siis teate ja teie otsustada on, mida te edasi kavatsete teha.“

Sellepeale läks ta minema ja minul polnud isegi jõudu, et talle midagi järele hüüda või küsida.

Mis küll edasi saab?

Juhan tuli hilja õhtul koju. Ma nägin tema pilgust, et ta oli teadlik sellest käigust. Ta vajus mu ette põlvili ja nuttis, öeldes, et tal on häbi selle naise pärast, kes ei loe tema jaoks midagi, ainult mina ja tütar oleme tema jaoks tähtsad. Et ta tegi sellele suhtele lõpu peale, et ta tunneb end süüdi, kohutavalt süüdi meie ees. Ta ei tea, mida ta teha võiks, et me talle andestaks ja ta tagasi võtaks.

Ma ei tahtnud, et Juhan sellel õhtul koju jääb. Ma saatsin ta minema, ise arvasin, et ju ta läheb selle naise juurde aga ta läks oma vanemate juurde. Ta tõesti tegi kõik, et ma talle andeks annaksin. Me elasime mitu kuud lahus. Ja nüüd olen ma talle andeks andnud. Sest ma tahan, et mu tütar elaks oma isaga. Eks elu näitab, kas ma tegin õigesti või mitte. Unustada on raske, aga iga päev ma ka sellele ei mõtle. Elu läheb ju edasi.

Allikas: Kodused Lood