Oleme harjunud kuulma, et uute harjumuste juurutamiseks on vaja seda tegevust teha 21 päeva. Selleks ajaks olevat nii keha kui mõistus uue rutiiniga harjunud ning selle omaks võtnud. Mitmete uuringute põhjal sellega siiski nõustuda ei saa.

Näiteks 2009. aastal avaldati teadusajakirjas European Journal of Social Psychology uuring, mille järgi võtab uue harjumuse loomine hoopis kuni 254 päeva, keskmiselt kulub selleks aga 66 päeva. Erinevaid aegu on välja pakutud teisteski uuringutes (näiteks 100 päeva, 150 päeva) ning ükski neist pole vaid 21 päeva.

CNNi ajakirjanikud tegid ära suure töö analüüsides mitmeid teadusuuringuid ning panid kokku nn to-do listi, kuidas käib edukas uute harjumuste juurutamine. Kogu artikliga saad täies mahus tutvuda siit, peamised ja olulisemad punktid toome välja ka selles blogi postituses.

  1. Eesmärk peab olema konkreetne

Uuringud on näidanud, et liiga üldine eesmärk nagu „mediteerin regulaarselt“ ei tööta. Mida konkreetsem on eesmärk, seda paremini ta töötab. „Mediteerin regulaarselt“ asemel töötab hästi näiteks „mediteerin iga päev 15 minutit“ või „mediteerin esmaspäeva, kolmapäeva ja reede hommikuti 15 minutit korraga“.

  1. Loo üksikasjalik plaan

Teadlaste hinnangul on eesmärgi saavutamise protsent suurem, kui koostad üksikasjaliku plaani, millal ja kus oma uut harjumust tegema hakkad. Sa võid panna plaanina kirja, et õpid hispaania keelt viiel päeval nädalas 30 minutit, kuid veel parem, kui lähed sellega konkreetsemaks. Näiteks nii – „igal tööpäeval pärast enda viimast koosolekut õpin kontoris 30 minutit hispaania keelt“. Lisaks võid enda plaani ka digitaliseerida ja panna meeldetuletustena kalendrisse.

  1. Tee kordamine lõbusaks

Paljud inimesed hindavad oma tahtejõudu üle. Uuringud näitavad, et eesmärgid saavutatakse siis, kuid neid on lõbus täita. Näiteks kui soovid saada paremasse füüsilisse vormi, siis ära vali igavat ja üksluist jooksulingi peal jooksu, vaid katseta näiteks Zumba trennidega, mis annavad sulle seda tehes ka hea emotsiooni.

Loe täispikka artiklit SIIT.