SYNLABi laboriarst dr Meeli Glükmann selgitab, milliseid tervisenäitajaid tasub väsimuse puhul kontrollida ning kuidas väsimuse korral toituda.

„Toitumine mängib olulist rolli energia taseme ja väsimuse reguleerimisel. Kuigi väsimus võib olla tingitud kiirest elutempost, vähesest unest või olla nii mõnegi haiguse sümptom, võib selle taga olla oluliste mineraalainete ja vitamiinivarude madal tase organismis,“ lausus SYNLABi laboriarst dr Meeli Glükmann.

Arsti sõnul võib näiteks pideva väsimuse, jõuetuse, pearingluse, südamepekslemise kui ka kahvatu ja kuiva naha põhjuseks olla kehvveresus ehk aneemia. „Kehvveresus tekib siis, kui hemoglobiini (mis on rauda sisaldav valguline ühend) sisaldus veres on normaalsest madalam ja alla normi on ka erütrotsüütide ehk punavereliblede hulk, mis transpordivad vajaliku koguse hapnikku kudedesse. Kui kehas ei ole piisavalt hemoglobiini, ei saa koed ja lihased küllalt hapnikku. Nii väheneb nende jõudlus ja me võime tunda väsimust. Sellist, justkui hapnikunäljas seisundit nimetataksegi aneemiaks ehk kehvveresuseks,“ täpsustas dr Glükmann ja lisas, et väsimusena võib organismis märku anda ka juba kehvveresuse eelne seisund.

Rauavaegust võib esineda kõigil, kuid eriti tähelepanelikud peaksid olema just naised. „Uuringute järgi kannatab rauapuuduse all iga viies naine. Sagedamini esineb naistel rauapuudus just vererohkete menstruatsioonide tõttu ning raseduse ajal, kuid lisaks ka taimetoitlastel ja suurema koormusega treenijatel. Ei tohi unustada, et rauapuudus ja aneemia võivad viidata ka mõne haiguse esinemisele: näiteks seedetrakti haigused, H. pylori infektsioon jt,“ selgitas dr Glükmann.

Sageli on rauapuuduse põhjuseks rauavaene toit

Iseseisvalt rauda juurde võtma hakata arst ei soovita. „Juhul, kui veretestid näitavad rauapuudust, tuleks seda arsti või apteekri soovitusel õiges koguses juurde võtta. Oluline on ka seegi, millega koos rauda juurde võtta: rauapreparaate tasub võtta koos hapu mahla ja veega, mahlas sisalduv C-vitamiin soodustab raua imendumist,“ ütles arst.

Sageli seostatakse hapnikurikast ja hästi toimivat vereringet vaid kõrge rauatasemega, kuid sama olulist rolli mängivad ka folaat ja B12-vitamiin. Seetõttu nimetatakse neid kahte koos ka vereloomevitamiinideks. „Folaat ja vitamiin B12 aitavad organismis punaverelibledel areneda ja jaguneda, tagades erütrotsüütide normaalse absoluutarvu veres. Seetõttu võib aneemia taga olla ka B12 ja folaadi puudus,“ selgitas arst. Folaat on eriti oluline rasedatele ka juba enne raseduse algust, et tagada loote normaalne areng. Enne rasedust soovitatakse seetõttu tarvitada lisaks toidulisandit foolhapet.

Aneemia korral on oluline süüa toite, mis aitavad suurendada raua ja teiste oluliste mineraalainete ja vitamiinide taset organismis. „Rauarikasteks toitudeks on näiteks punane liha, kana, kala, rohelised lehtköögiviljad, kuivatatud puuviljad, teraviljatooted ja kaunviljad. Samuti aitab raua imendumist suurendada C-vitamiin, mida saab tsitrusviljadest,“ selgitas arst.

B12-vitamiini leidub peamiselt loomsetes toiduainetes nagu liha, kala, muna ja piimatooted. Folaati leidub jällegi rohelistes lehtköögiviljades, kaunviljades, tsitrusviljades, maksas ja täisteratoodetes.

D-vitamiini leidub rasvases kalas, munakollastes ja piimatoodetes

Väga oluline väsimusest märku andev verenäitaja on D-vitamiin tase organismis. Seetõttu tasuks kurnatuse ja energiapuuduse korral seda kontrollida. „D-vitamiin ei reguleeri ainult kaltsiumi ja fosfaadi ainevahetust, et luud ja hambad oleksid korras, vaid mõjutab ka immuunsüsteemi rakke ja hormoon insuliini sünteesi kõhunäärmes. Aitab vererõhku reguleerida, toetab vere hüübimist ja närvikoe talitlust, samuti hoida lihased toonuses ja parandada sooritusvõimet. D-vitamiini madalat taset seostatakse tänapäeval suurema riskiga haigestuda suhkruhaigusse, kasvajatesse ning erinevatesse infektsioonidesse,“ selgitab dr Glükmann ning lisab, et vaegus annab endast tunda just väsimusena.

D-vitamiini toidulisandina juurde võtmise puhul on vaja määrata õige kogus, sest tervisele pole kasulik ei vaegus ega ka ülevõtmine. „Kuigi enamus D-vitamiinist tekib organismis päikesevalguse mõjul naha kaudu, leidub D-vitamiini ka rasvases kalas, munakollastes ning samuti võivad D-vitamiiniga olla rikastatud ka mõningad piimatooted“ tõi dr Glükmann välja.

Ka kilpnäärme üle- ja alatalitlus põhjustab väsimustunnet

Pidev väsimus võib olla ka märk kilpnäärme üle- ja alatalitlusest. „Kõige enam esineb kilpnäärme alatalitlust ehk hüpotüreoosi, mil inimene on väsinud ja passiivne, seda ka pärast korralikku ööund. Südametöö aeglustub, kõht on kinni, nahk kuiv ja ka juuksed võivad hakata välja langema. Isu ei ole, aga aeglase ainevahetuse tõttu kehakaal kasvab,“ selgitas SYNLABi arst.

Ta tõi välja, et seevastu kilpnäärme ületalitluse ehk hüpertüreoosi korral on esmasteks sümptomiteks hoopis põhjendamatu kaalulangus ja suurenenud söögiisu. „Lisandub käte värisemine, närvilisus, higistamine ja kuumatalumatus ning väsimustunne,“ kirjeldas dr Glükmann kilpnäärmega seotud tervisemuresid.

Liigne rafineeritud süsivesikute tarbimine võib mõjutada insuliinitundlikkust ja süvendada kilpnäärme probleeme. Seega võib kilpnäärme probleemide korral olla kasulik vähendada valge jahu, suhkru ja töödeldud toiduainete tarbimist ning eelistada täisteratooteid. „Ka valgud on olulised kudede uuenemiseks ja kilpnäärme hormoonide tootmiseks. Seetõttu tuleks kilpnäärme üle- ja alatalituse korral organismi toetada ka valkudega, mille hulka kuuluvad linnuliha, kala, munad, piimatooted, kaunviljad, pähklid ja seemned,“ tõi dr Glükmann välja.

Kaheksa olulist verenäitajat väsimuse põhjuste tuvastamiseks

Väsimuse põhjuste väljaselgitamiseks on dr Glükmanni sõnul kaheksa erinevat verenäitajat, mis annavad esmaseid vastuseid terviseseisundi kohta:

Hemogramm võimaldab hinnata aneemia või aneemiaeelse seisundi olemasolu;

Ferritiin peegeldab raua tagavara organismis;

Vitamiin B12 aktiivne vorm näitab erütrotsüütide normaalseks arenguks aga ka närvisüsteemi ja naha häireteta toimimiseks vajaliku vitamiini taset;

Vitamiin D vaegus annab endast tunda just väsimusena;

Folaat omakorda peegeldab samuti normaalseks vereloomeks olulise B-grupi vitamiini sisaldust;

Koensüüm Q10, mis toetab südame-veresoonkonna tööd, samuti südamelihaste tööd;

TSH (kilpnäärme analüüs), tuvastab kilpnäärme üle- ja alatalitluse;

hsCRP (põletikumarker), mis peegeldab mitmete väsimusega märku andvate haiguste algfaasi.

Dr Glükmann lisas, et pärast vereanalüüsi soovitab ta uuringute tulemuste lahti selgitamiseks broneerida aja laboriarsti konsultatsioonile. Laboriarst ei määra ravi, kuid annab edasised juhised, kui mõni analüüs peaks korrast ära olema: „Juhistest kinnipidamine ja muutuste tegemine igapäevaelus aitab väsimusest jagu saada ja suurendab seeläbi organismi vastupanuvõimet ka viiruste hooajal.“