Lõpetamiste eel on paljud vanemad hakanud arutama selle üle, kui suure eelarvega peaks lapse tähtsal päeval arvestama. Facebooki rahatarkuse grupis Kogumispäevik selgub, et kulud võivad ulatuda seinast seina.

„Tütar lõpetab põhikooli. Kleidi tellisime 138 euro eest netist, kingadele on plaanitud kuni 100 eurot, maniküür 50 eurot, juuksuris värvimine ja lõikus 120 eurot. Meigi ja soengu teeb ta ise. Lõpureis 180 eurot ning õpetajatele ja lõpetajatele kuluv raha kuni 100 eurot. Järelpidu kodus sugulastega tähendab kulutusi toidule, kuni 300 eurot. Lisaks otsustasime abikaasaga kinkida lapsele üllatuspreemiaks 500 eurot, sest ta on tõesti olnud väga tubli viieline,“ arutles üks kogumispäeviklane, kelle lapse lõpetamise kulud ulatuvad ligi 1500 euroni.

„9. klassi lõpetav poiss. Väga viisakad pintsak, viigipüksid, lips ja pidulikud kingad taaskasutusest kokku 42 eurot. Valge triiksärk on varasemast ajast olemas. Koolilõpualbum maksis 25 eurot, lennu lõpupidu 70 eurot. Juuksur on oma inimene, kes teeb lõikuse sõbrahinnaga,“ kirjutas teine kogumispäeviklane, kelle kulud ulatuvad umbkaudu 140 euroni.

Postituse kommenteerijad tõdesid, et kuigi lõpuüritustest osavõtmine on vabatahtlik ja nende pealt saaks kenasti kokku hoida, on lapse klass siiski viimast korda koos, mistõttu arvestatakse enim just lapse enda soovidega. Samas leidub ka neid, kes kogusid klassiekskursiooni, kooli sõrmuse ja lõpupeo raha kogu aasta jooksul osamaksetena, sest muidu poleks nii suurt summat olnud korraga võtta.

Kokkuhoid on populaarne

„Parimad nipid vist ongi teha ise ja kasutada seda, mis juba olemas. Meigi ja soengu teen ise, kleit ja kingad tulevad oma riidekapist. Võib-olla tuleb uued sukkpüksid osta. Kui leian taaskasutusest „uue“ kena kleidi, siis ostan ära, aga kindlasti sellise, mida edaspidi ka kannaks,“ arutles üks ülikooli lõpetaja.

Kogumispäeviku grupi liikmed leidsid ka eriti nutikaid kokkuhoiukohti. Näiteks tuuakse esile, et tütarlastest lõpetajad teevad YouTube’i sisuloojate juhenduste järgi soengu ja meigi ise, seega soetada tuleb vaid kleit, mõnel juhul ka kingad – ning neidki on võimalik taaskasutusest soetada.

„Põhikooli lõpukleit oli tavaline suvekleit ja maksis umbes 30 eurot. Turult sai miskid odavad tavalised valged kontskingad juurde ostetud. Gümnaasiumi lõpukleit oli defektiga ja maksis 50 eurot, poest said soodsad mustad kingad juurde ostetud. Kingad siiani alles, kleit sai koroona ajal ümber õmmeldud pulmakleidiks,“ kommenteeris teine grupi liige.

Samuti tõid kogumispäeviklased esile võimaluse rentida väikese summa eest väga pidulik disainerikleit. „Kleitide broneerimisel on suur menu lõpetajate seas, mis tähendab, et kokkuhoid on populaarne ka noorte hulgas,“ tõdes ühe rendiplatvormi looja.

Swedbanki finantshariduse valdkonnajuhi Grete Koho sõnul on lõpetajad ja nende vanemad nutikad ostlejad. „Kaubavalik meie poodides on küll lai, kuid paljud on pööranud pilgu ka interneti poole, kus see on veel laiem ning on palju häid sooduspakkumisi, millest kinni haarata,“ ütles ta. „Tore, et rahatarkus on massides ja nutikale kokkuhoiule mõeldakse üha enam ka lõpetamistel. Veelgi rõõmsamaks teeb see, et üksteisele jagatakse nippe. Lõpetamised on kiire aeg ning alati ei pruugi lõpetaja või ta lähedane kõige peale ise tulla,“ sõnas Koho.