Populatsiooniuuringu andmetel kannatab migreeniepisoodide all ligi 18% täiskasvanud elanikkonnast. Marina on üks esimesi pereõdesid Eestis, kes tegeleb süvendatult peavaludega ning ta kasutab oma töös lahendust nimega Migrevention. Migreventioni lahendusel on nii patsiendi kui ka spetsialisti vaade ning tänu andmepõhisusele on see suureks abiks patsientide kaugjälgimisel ja nõustamisel. Samuti pakub Migreventioni platvorm laialdast infot selle kohta, mis just eestlastele peavalu ja migreeni põhjustab.

Stress

„Kõige sagedasem põhjus on kindlasti stress,“ ütleb Marina ning lisab, et sageli ei oska patsiendid isegi seda ühe põhjusena välja tuua. „Nad ei oska seda mainida. Kui oleme heas tujus ja kõik on korras, siis meie immuunsus, veresooned ja närvisüsteem on tugevamad. Kui äkki tekib mingi stressireaktsioon, siis on peavalu ka käes.“

Sundasend

Väga sageli on Marina sõnul peavalud (sh migreenid) seotud just kaela- ja õlavöötme pingega. „See pole ainult kontoritöötajate häda, vaid ka laotöötajate, väikeste laste emade, juuksurite ja näiteks kassapidajate mure. Pidevast sundasendist lähevad lihased pingesse ja tänu sellele veri ei liigu hästi. Lihas on kõva, pigistades veresooni kinni ning seetõttu ei jõua veri ega hapnik korrektselt ajusse,“ selgitab ta. Selliste peavalude vältimiseks või sageduste vähendamiseks tuleks kindlasti teha iseseisvalt kaela- ja õlapiirkonnale venitusharjutusi. „Need on hästi lihtsad harjutused ning neist on abi juba ka siis, kui kasvõi korra päevas 5-10 minutit harjutada.“ Samuti soovitab Marina vähemalt korra aastas teha läbi massaažikuur. „Kaela-õlavöötme valu puhul võib aidata ka nõelravi,“ ütleb ta.

Toit

Järgmiste toitude ja jookide tarbimine põhjustab eestlastele sagedamini peavalu – alkohol, eriti punane vein, šokolaad, erinevad tsitruselised. „Kui esineb migreenvõi mõni muu esmane peavalu, siis on dokumenteerimine väga oluline. Meil on vaja teada, mis on sellele eelnenud 24 – 48 tunni jooksul enne valuhoogu. Näiteks paljud patsiendid pole uskunud, et neil just apelsin või šokolaad peavalu põhjustab, kuid andmetest tuleb see ilusti välja. Tänu sellele teadmisele saame edaspidiseid valuhoogusid ära hoida.“

Müra ja rutiin

Ka kõrge helitase põhjustab sageli esmaseid peavalusid. „Võib vabalt olla nii, et inimene käib ööklubis, ei tarbi seal tilkagi alkoholi, kuid järgmisel päeval tunneb justkui oleks pohmell. Pea valutab ja ajab iiveldama. See võib olla liigsest mürast, aga ka sellest, et tegemist oli rutiinivälise tegevusega.“ Marina sõnul meeldib osadele organismidele rutiin, mis tähendab, et unerežiim peab olema väga paigas. „Uni on väga oluline, see aitab meil ka stressile paremini vastu panna. Teistele võib siin peavalu põhjustada hoopis müra.“ Siinkohal toob ta välja ka töömüra. „Kui keegi töötab näiteks suurte masinatega, kus helitase on kõrge, tuleks kindlasti kasutada kõrvaklappe või- troppe.“

Lõhnad

Päris paljudele inimestele tekitavad peavalusid lõhnad, eriti parfüümid. „Näiteks, kui käite kaubanduskeskuses erinevaid parfüüme nuusutamas, siis pange tähele, kas peale seda hakkab pea valutama. Sama võib juhtuda suurüritustel või pidudel, kus inimestel on kombeks ennast lõhnastada, kuid migreenikutele ja teistele esmaste peavalude käes kannatajatele on see kui õudusunenägu, sest nii palju erinevaid lõhnu on koos. See võib vallandada valuepisoodi koos iivelduse ja oksendamisega.“

Kofeiin ja vererõhk

Kofeiin võib nii leevendada kui tekitada migreeni. „Siinkohal tuleb teada, kas on madal või kõrge vererõhk. Kui on kõrge, siis kofeiin võib tekitada migreeni, kui on madal, siis leevendada.“ Nimelt, madal vererõhk võib oma olemuselt tekitada peavalusid ning kohvi joomine võib seda leevendada. Samuti leevendab seda aktiivne eluviis. „Kõigil, olenemata vanusest, võiks olla olemas vererõhuaparaat. Jälgige oma vererõhku nädal aega ja saate teada, kas teie vererõhk on madal või kõrge.“ Lisaks on oluline jälgida ka kofeiinitarbimist, kuna kofeiin on oma olemuselt nõrk valuvaigisti.

Palavus

Ka suvine aeg võib enam migreenihoogusid tuua, sest veresooned on rohkem stressis ning peavad rohkem tööd tegema. „Sellisel juhul tuleks hoiduda liigsekuumuse käes olemisest ning vajadusel vältida keskpäevasel ajal toimetamisi.“

Sugu

Marina toob välja veel ühe huvitava põhjuse. Nimelt, inimese soo. „Naistel esineb kuni kolm korda rohkem migreeni ja see on tugevalt seotud meie hormonaalsete muutustega.“ Marina sõnul võivad sellest tingitud peavalud pärast 40-ndat eluaastat vaibuda, sest hormoonid muutuvad rahulikumaks.

Kuidas ennast aidata?

Magneesiumi tarbimine aitab oluliselt peavalude sagedust ning intensiivust vähendada. “Kui patsient teeb kasvõi ühe kuu magneesiumi kuuri, siis sümptomeid on juba vähem või on need sümptomid väiksemad või on hoogusid vähem,“ selgitab Marina ning rõhutab, et stressiolukorras on magneesium eriti oluline. „Stressi puhul tuleb kindlasti magneesiumi juurde võtta, sest stress kasutab magneesiumivarud ära.“

Kindlasti soovitab Marina oma telefoni laadida tasuta Migreventioni peavalupäeviku rakendus. „See aitab iseendal ka paremini valusid mõista, samuti kergendab see raviteekonda ning lühendab valuepisoode ja sagedust.“

Marina ütleb ka, et peavalude puhul on oluline teha valuravi nii kiiresti kui võimalik. „Valuvaigisti tuleks võtta nii pea kui võimalik. Paljud ei taha tabletti võtta ja kannatavad, aga valu ei pea kannatama. Kui võtad tableti kohe, on selle mõju tugevam. Kui peavalu algab, eriti öösel, siis ei tohiks tableti sisse võtmisega viivitada. Seepärast võiks nii valuravim kui vesi olla kohe käepärast, sest oodates võib valu nii palju tugevamaks minna, et see vajab hiljem suuremaid koguseid.“ Kui migreenirohtusid pole määratud, soovitab Marina võtta 400- 600 milligrammi Ibuprofeeni ning ütleb, et lisaks võib võtta vajadusel veel juurde ka Paracetamoli. „Täiskasvanu kogus on 1 gramm.“

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena