Sisekujundaja tutvustab 2024. aasta peamisi jõulutrende ning pakub uusi ideid, kuidas luua enda kodus soe ja maagiline õhkkond.

„Tänavustes jõulutrendides on ühendatud traditsioonid ja uuenduslikkus. Eelmiste aastate trendide võrdlusest selgub, et üha enam on moes käsitsi valmistatud, läbimõeldud jõulukaunistused, mis varieeruvad retrohõngulistest ehetest käsitsi maalitud figuurideni. Nende jaoks saadakse inspiratsiooni vanavanemate kodust, Rootsi folkloorist ja meie enda käsitööst. Need moetrendid rõhutavad loovust, loodust ja kestlikkust ning loovad kordumatu, maagilise, ent ühtlasi tänapäevase jõulumeeleolu,“ sõnab IKEA disainiosakonna juht Brita Mikvere.

Inspireeritud Põhjamaade loodusest

Sisekujundaja rõhutab, et sel aastal on jõulukaunistuste märksõna põhjamaine loodus: disainielementidena tõusevad au sisse seened, käbid ja marjadega pärjad. „Esiplaanile asub põhjamaine loodus, mille mahedad toonid – pruun, roostevärv, terrakota ja roheline – loovad rikkaliku fooni nii müütilistele kui ka päris metsaelanikele. Loodusest inspireeritud kaunistused, nagu oravad, rebased ja eriti seenedekoratsioonid, toovad meie kodudesse metsale iseäralikku võlu,“ sõnab sisekujundaja.

Tagasi on ka Põhjamaade mustrid, milles esilduvad peened värvid: tumesinine, metsaroheline, kuldne, beež ja palavalt armastatud ploomipunane.

Aegumatu punane

Punane on traditsiooniline jõuluvärv. Mikvere soovitab sel aastal punast jõulukaunistustes veelgi enam rõhutada, et luua tõeline jõulumeeleolu. „Punase värvi lisamine kaunistustesse – olgu selleks siis katted, küünlad või laudlinad – suurendab jõulutunnet. Sel aastal on moes punase värvi kombineerimine tuhmimate toonidega, näiteks pastellroosa ja rohelisega,“ selgitab Mikvere.

Samuti soovitab Mikvere lisada pehmele mööblile jõulutoonides patju ja fliistekke, et anda sisekujundusele pisut vürtsi. Kui ihkad värskendada oma kodu ilmet taskukohase hinnaga, aseta lauale pidulik linik või jõuluküünalde ja käbidega kaunistus.

Looduslähedased detailid

Nagu igal aastal, kuulub tänavugi peamiste jõulutrendide hulka rohelus. Tihedad lopsakad marjadega kaunistatud pärjad lisavad sisekujundusele tekstuuri ning küllust. Need loovad kodus mõnusa pühademeeleolu ja sobivad täiuslikult seinale, välisuksele, aknale või lauale. Sisekujundaja rõhutab, et elutruud kunsttaimed, mis näevad aasta-aastalt sama ilusad välja, säästavad pikas plaanis aega ja raha. Kui kaunistada neid erinevat moodi, näevad need iga aasta värsked välja.

„Kujutage ette Skandinaavia stiilis sisekujundust, mis hõlmab looduselemente, näiteks käbisid, puidust kaunistusi ja kuivatatud apelsiniviile. Looduslikud käsitsi valmistatud ehted pakuvad silmailu ja on ühtlasi taskukohased,“ jagab Mikvere häid nippe.

Olemasolevate kaunistuste taas- ja korduskasutamine

Sisekujundaja soovitab vanu kaunistusi taaskasutada, et anda neile uus elu: näiteks võib neid uuendada pihusvärviga või lisada olemasolevatele detailidele paelu ja taimi. „Selle aasta jõule iseloomustavad isikupärased käsitsi valmistatud kaunistused. Põlvest põlve pärandatud jõuluehted, isetehtud kaunistused ja ainulaadsed esemed, mis jutustavad mingit lugu või millel on sentimentaalne väärtus, on praegu eriti moes ning tõenäoliselt jätkub see trend ka järgnevatel aastatel,“ sõnab sisekujundaja.

Lisaks soovitab ta enne pidustusi kaunistusi sortida, et otsustada, milliseid neist alles hoida ja mida ära anda, millised kaunistused on katki, kuid mida saab parandada või taaskasutada, ning missuguseid uusi kaunistusi saaks vanadest luua. Kontrolli üle, ega valgustuskaablid ei ole vigased, ning vaheta vanad kaablid uute ja energiasäästlike vastu.

Valgustus pimedate õhtute jaoks

Miski ei muuda sinu kodu pimedatel talveõhtutel hubasemaks kui soe ja sume valgus. Akutoitel töötavatest laternatest ja LED-valguskettidest on saanud jõuluaegne esmatarbekaup. Kindlasti ei tasu unustada ka küünlaid. Ükskõik kas tegu on küünlajalal seisva, laternaküünla või eraldiseisva küünlaga – ainulaadset pühademeeleolu lisavad need koju igal juhul!

„Jõulude ajal on rootslastel traditsioon paigaldada aknaile dekoratiivseid valgusteid, laualampe või valguskette. LED-valgusketid ja -lambid on nendest valgustitest kõige energiasäästlikumad. Samuti kestavad LED-lambid kauem ja tarbivad vähem energiat kui hõõglambid. Keskmine terve ööpäeva põlev 250-luumenine LED-lamp tarbib kuus vaid 1,31 kWh, mis tähendab, et olenevalt teenusepakkuja tariifist kulutate elektrile vaid mõnikümmend senti,“ sõnab sisekujundaja.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena