„Kookonisse tõmbumine tähendab kõnekeeles seda, et me varjume oma koju, kus meil on turvaline, hubane ja hea olla. IKEA koduse elu uuringust selgus, et rohkem kui ühele kolmandikule Eesti inimestest on kodus lõõgastumine vaimse heaolu säilitamise vaatepunktist kõige olulisem. Pühad on sageli aeg, mil me lubame endil seda hubast perioodi täielikult nautida ja saame korraks aja maha võtta, nii et miks mitte seda ära kasutada,“ sõnas IKEA sisekujundusosakonna juht Brita Mikvere.

Niisiis, kuidas luua kodus hubane keskkond, mis julgustaks rohkem puhkama ja lõõgastuma? Sisekujundaja sõnul pole selleks palju tarvis, rääkimata üleliigsest kulutamisest.

Soojad valgustid ja pehmed tekstiilid

Mida lühemaks päevad muutuvad, seda olulisemat rolli mängib valgus sooja ja kutsuva õhkkonna loomisel. Sisekujundaja soovitab hubase efekti saavutamiseks valgusteid korraga eri kohtadesse paigutada. „Selle asemel, et loota ainult ühele laelambile, võiksid kasutada korraga mitut erinevat valgusallikat. Mõtle näiteks küünaldele, laualampidele, LED-vanikutele või dekoratiivvalgustitele, mis valgustavad toa eri nurki,“ soovitas Mikvere.

Pehmed tekstiilid on aga olulised mugavuse lisamiseks. „Pehmed tekstuursed tekstiilid, nagu pleedid, padjad ja vaibad, tekitavad kodus sooja ja hubase tunde. Tekstuuride kombineerimine, näiteks kootud tekkide, patjade, kunstlambanaha kasutamine, muudab toa visuaalselt huvitavamaks ja kutsuvamaks. Need elemendid võib asetada näiteks diivanile, tugitoolile, söögitoolidele või põrandale, et tekitada hubane ja mitmekülgne kihilisuse tunne,“ jagas sisekujundaja.

Dekoratiivsete elementide valimisel on märksõnaks lihtsus. „Tihtipeale on nii, et mida vähem, seda parem. Jää kahe-kolme värvi juurde ja mängi nendega. Sügisel ja talvel vaheta kergemad suvised kangad raskema tekstuuriga kangaste vastu. Aastaaja kajastamiseks kasuta sügavaid ja sooje värve, nagu tumepunane või sinine,“ märkis Mikvere. Ta lisas, et hooajalised sisekujundusdetailid, nagu küünlad, pärjad või tulukesed, muudavad iga toa hetkega pidulikumaks.

Viimase lihvi andmiseks sobivad imehästi detailid, mis on küll väikesed, aga väga suure mõjuga. „Lõhnaküünlad, lemmikraamat, tassike teed ning kõrvale kandikuga head ja paremat ongi tegelikult see viimane mõnus element, millega saad hubasusele punkti panna,“ ütles IKEA sisekujundusosakonna juht.

Looduslike materjalide võlu

Looduslikud elemendid on samuti hubase ja kutsuva ruumi loomisel võtmetähtsusega. Lisaks taimedele toovad looduslikud materjalid, nagu rotangpalm, bambus, lina ning keraamika, igasse ruumi soojust ja tekstuure.

Samuti ei maksa unusta detaile, mis peegeldavad meie isikupära. „Lisa sisekujundusse esemeid, millel on sentimentaalne väärtus, olgu selleks siis raamitud pilt, mõni kunstiteos või meene meeldejäävalt reisilt. Need esemed mitte ainult ei lisa koju isikupära, vaid muudavad kogu olemise sinu jaoks ka tähendusrikkamaks,“ ütles Mikvere.

Ära unusta aega iseendale

Õnnetunne ja võime lõõgastuda on sageli seotud privaatsusega. Ideaalis saame me välismaailma eest peitu pugeda ja puhata ainult meile mõeldud hubases ruumis. Aga mida teha, kui sellist ruumi pole? Sisekujundaja jagab nippe, kuidas luua hubane ja isikupärane nurk toas, kus pole muidu võimalik omapead olla. „Hea nipp on kasutada tugitooli koos järiga ja lisada kõrvale puidust astepink, mis toimib sel puhul abilauana. Sellele väikesele lauale saad paigutada näiteks kandiku koos teetassi ja küünlaga. Tugitoolis saad end mõnusalt teki sisse mässida ja nautida sooja joogi kõrvale mõnda oma lemmiktegevust, nagu raamatu lugemine või filmi vaatamine,“ soovitas Mikvere.

Ta lisas, et sellise ajutise puhkenurga saab luua isegi elutoa diivanile. „Aseta sinna kunstlambanahk, tõmba pleed ümber ja aseta enda kõrvale väike ratastega riiul või hommikusöögikandik koos kõige vajalikuga,“ jagas sisekujundaja.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena
Jaga
Kommentaarid