Sisekujundaja soovitab: kolm kohta kodus, millele võiks pühade ajal kõige rohkem tähelepanu pöörata
(2)Sisekujundaja soovitab, kuidas jõulukuuse kõrval ka pidulaud pühaderüüsse ehtida ja teha seda ilma eelarvet lõhki ajamata.
„Parima tulemuse saamiseks soovitame pühade eel muidugi terve kodu ära kaunistada, kuid siiski on kolm kohta, millele võiks kõige rohkem tähelepanu pöörata – need on jõulupuu, aknad ja pidulaud. Oleme märganud, et ehkki just laud on see, kus kogu pere kokku saab, on see neist kolmest tihti kõige napimalt kaunistatud. Kuid kaetud lauast tõelise õhtu keskpunkti tegemine on tegelikult vägagi lihtne ja taskukohane,“ ütleb IKEA sisekujundusosakonna juht Brita Mikvere.
Koduga samas stiilis pidulaud
Sisekujundaja märgib, et selle aasta trendideks on põhjamaine loodus, mille tuppatoomisele võib läheneda loovalt, ja kestlikkus, mis aitavad luua isikupärase ja imelise kaasaegselt mõjuva jõuluatmosfääri. Mikvere soovitab koju jõulukaunistusi valides mõelda sellele, kui hästi need sobivad kokku kodu stiili ja seal leiduvaga, näiteks seinte ja põrandate värvi, kardinate ja mööbliga. Täpselt sama tuleks silmas pidada lauakaunistustuste puhul.
Ta ütleb, et kui kodus kasutatud valgusketid ning lauakaunistused, kuuseehted ja teised dekoratsioonid on sama või sarnast värvi, täiendavad need üksteist ja loovad piduliku terviku. Ja samu detaile võib kasutada mitmes kohas. Näiteks kuusele riputatud kuulid ja LED-vanikud näevad sama head välja ka peolaual, ja neid rohelise vanikuga täiendades peegeldavad ka lauakaunistused kuuse rohelust. Nii jätab terve kodu läbimõeldud ja ühtses stiilis mulje.
Kaunista kihiti
Kaetud lauale pidulikkuse andmiseks kasutatakse enamasti tekstiile, lauanõusid ja kaunistusi. B. Mikvere tuletab meelde, et tekstiilide alla kuuluvad peale laudlinade veel salvrätikud, linikud ja lauamatid, mis lisavad hubasust. Veelgi erilisema tulemuse saamiseks võib taldrikuid, kandikuid, lauamatte ja salvrätikuid lauale seada kihtidena.
„Siin kehtib lihtne reegel: laudlina ja lauamatid või lauamatid ja taldrikud või siis ka eri taldrikud peaksid olema kontrastsetes värvides. Näiteks kui iga inimese kohale seatud lauamatt on looduslikest materjalidest, täienda neid erksas toonis, näiteks siniste taldrikutega. Või kui sinu nõudekomplekt on valge, pane nende peale teist värvi taldrikud ja lao nad kihiti, alustades suurematest ja lõpetades väikestega. Lõpuks anna viimane lihv kas salvrätiku või kaunistusega,“ soovitab Mikvere.
Kasuta armsaid esemeid üha uuesti ja uuesti
Sisekujundaja märgib, et jõulumeeleolu loomiseks pole vaja kulutada tervet varandust. „Kodule pidulikuma pühaderüü andmiseks ei tule kokku osta tervet uusimat jõulukollektsiooni. Lihtsalt täienda oma olemasolevaid pühadeasjade varusid paari värske elemendi, näiteks sobivate lauamattide, salvrättide või küünaldega, mis maksavad vaid mõned eurod. Kõigepealt mõtle läbi, mis sul kodus juba olemas on, ja siis vaata, kas saad näiteks vanaemalt päritud pidulikule serviisile ühe-kahe aktsendiga sootuks uue ilme anda. Nii säästad raha, kuid su jõululaud näeb igal hooajal isesugune välja,“ ütleb Mikvere.
Kui kodus on juba olemas komplekt valgeid lauanõusid, saab neid esile tõsta ka tumedates toonides kausside või väikeste taldrikutega. Hooajale iseloomulikke värve kasutades võid nende juurde valida säravalt punase laudlina või lauamatid, mille taustal näevad isegi kaua teeninud lauanõud välja nagu uued.
Sisekujundaja märgib, et vahel ei taha inimesed traditsioonilises stiilis esemeid kaasaegsetega kokku panna, kuid julgustab seda mitte pelgama. Näiteks kaunid vanaaegsed klaasid võivad modernsete söögiriistade ja taldrikutega väga hästi kokku sobida. Kuid et tulemus ei saaks liiga kirju, võiks kogu lauale valida mingi läbiva elemendi, mis võib olla kas igal taldrikul korduv kaunistus, ühesugused lauamatid või salvrätid jne.
Laua kaunistamine väikeses kodus
Neil, kes ei armasta külluslikke kaunistusi või kelle söögilaud on arvukate kaunistuste jaoks liiga väike, soovitab sisekujundaja sellele pidulikuma ilme andmiseks kasutada jõulumotiividega kaunistatud kandikut. „Kandikule võib panna selle aasta stiiliga sobiva lauamati ning lisada valguskette, küünlaid või LED-kaunistusi ja igihaljaid oksi.“
Kui laud jääb kaunistuste ja toidu korraga mahutamiseks liiga kitsaks, võib sisekujundaja sõnul lisaruumi saamiseks kasutada köögikärusid. Sinna saab paigutada lauanõud või toidud, mida õhtu jooksul läheb vaja ühel kindlal ajal, näiteks teekannu, tassid ja magustoidu. See aitab ruumi säästa ja lauda mitte liialt üle kuhjata.
Isikliku tähelepanu võlu
Mida aga võiks teha selleks, et kõigil läheks lauda istudes meel rõõmsaks ja nad tunneksid end tõeliselt teretulnuna? Valmista kaunistused ise. Voldi salvrätik jõulukuuse kujuliseks, lisa väike talvine kimp ja pane see koos kaardikesega igaühe taldrikule, et märku anda, et külaline on laua äärde südamest oodatud.
Kaetud lauale isikupära andmiseks soovitab sisekujundaja üle vaadata kodus leiduvad eriti armsad esemed või mänguasjad, mis on seotud jõuludega või sobivad pühademeeleolu loomiseks. „Lastega pere puhul võib keskse lauakaunistustena kasutada mõnda mänguasja – ja stiiliühtsuse huvides võib nendega muidugi ehtida ka terve kodu,“ naeratab sisekujundaja.
Ta lisab, et lauakaunistusena on omal kohal näiteks mängurong. „Paiguta see lauanõude vahele ja lisa mõned potiga kunstkuusekesed. Ja lisa ka näputäis väikeseid jõuluimesid: patareitoitel LED-valguskett ning majakeste ja loomade komplekt,“ ütleb sisekujundaja.