Pakkumised on lõputud ja ahvatlused suured. Mida kinkide valimisel meeles tasuks pidada?
Pühadehooaeg on rõõmu, perekonna ja kingituste aeg, kuid sellega kaasneb tihti ka ostlemisest tingitud stress ja muremõtted. Kuidas valida ideaalne kingitus, mis rõõmustaks saajat, kuid ei mõjuks rahakotile laastavalt?
Pakkumised on lõputud ja ahvatlused suured, mistõttu on oluline jõulukinke ostes teha teadlikke valikuid. Luminori Eesti eraisikute panganduse juht Kaspar Kork jagab näpunäiteid, mis aitavad sul oma ostud paremini läbi mõelda ja tühiseid kulutusi vältida.
Väldi uskumatuna näivaid pakkumisi
Jõuluajal on lihtne langeda ahvatlevate veebipakkumiste lõksu, sest superodavad hinnad meelitavad ostlejaid klõpsama viirust täis veebilehtedele või on pakutav toode tegelikkuses midagi hoopis teistsugust. Odavad ja populaarsed veebipoed, nagu näiteks Temu ja Shein, meelitavad ostjaid uskumatult heade hindadega, kuid tasub meeles pidada, et olematu hind tähendab tihtipeale ka olematut kvaliteeti.
„Kahtlastelt veebilehtedelt võiks jõulukingid tellimata jätta, sest sageli kaasnevad nendega pettused, nagu vale suurus, kehv kvaliteet või isegi saabumata jäävad tooted. Enne ostmist loe kindlasti e-poodide ja toodete arvustusi ning väldi platvorme, kus kliendikogemused on kahtlased. Parem on panustada kvaliteedile kui riskida odava, kuid kasutamatu tootega,“ sõnas spetsialist.
Eelista kodumaist
Kingituste tegemine on suurepärane võimalus toetada kohalikke ettevõtteid ja käsitöölisi. Kodumaine toodang on tihti ainulaadne, kvaliteetne ja armastusega valmistatud. Lisaks toetad nii kohalikku majandust ja väiksemaid ettevõtjaid. Jõululaatadel ja üritustel ringi käies hoia silmad lahti ja ehk leiad just nii südamest tehtud kingituse, mida kuuse alla panna. Samuti saad eestimaiste disainerite loominguga tutvuda erinevates disaini- ja veebipoodides.
Mõtle kingisaaja ja tema soovide peale
Liigtarbimise vältimiseks on alati mõistlik enne ostu tegemist kingisaaja peale mõelda. Soovid, mis panevad sul silma särama, ei pruugi teisele inimesele absoluutselt erilisena tunduda, nii et võtmeküsimus peaks alati olema: „Mida kingisaaja vajab või soovib?“ Isiklik ja läbimõeldud kingitus teeb alati rohkem rõõmu kui mõni juhuslik valik. „Kui kahtled oma ideedes, võid alati küsida – kingitus, mida kingisaaja tõesti tahab, on palju väärtuslikum kui midagi, mis jääb sahtlisse seisma,“ soovitas Kork.
Sisene poodidesse kindla nimekirjaga
Planeerimine on jõuluostude alus. Ilma nimekirjata poodi sisenedes võid väga lihtsasti kulutada rohkem, kui plaanisid, ning asetada ostukorvi asju, mida sul tegelikult vaja pole. Koosta enne ostlemist nimekiri, kuhu märgid kõik kingisaajad ja mõned ideed, mis neil meele rõõmsaks teeks. Nii säästad aega ja raha ning väldid tarbetut stressi.
Kindlusta oma ostud
Jõulukinke soetades tasub mõelda ka ostude kindlustamisele, et vältida ebameeldivaid olukordi. „Pereliikmetele elektroonikat või koduseadmeid soetades on mõistlik kasutada ostukindlustusega maksekaarti, mis annab lisakaitse juhuks, kui tootega juhtub mõni äkiline kahjustumine. Nii saad olla kindel, et ootamatute tõrgete puhul hüvitatakse sulle osa eseme väärtusest,“ sõnas ekspert.
Lisaks tasub alati alles hoida ostutšekid ja digitaalsed kinnitusmeilid – need on vajalikud nii võimalike garantiijuhtumite lahendamiseks kui ka kingituse vahetamiseks, kui peaks juhtuma, et on vaja muuta näiteks eseme suurust või värvi. Eelista alati digitaalseid tšekke, sest füüsilised paberid on lihtsad kaduma ja nii hävineb ainus tõend ostu kohta.