Kaua oodatud lumi! Niimoodi saad metsa meelitada ka need pereliikmed, kes on täielikud õuepõlgurid
(4)Nädalavahetus on suurepärane aeg perega koos loodusesse minna. Selleks, et loodusretk mööduks mõnusalt ja naerusuiselt, on matkajuht Romet Vaino kokku pannud soovitused, mida metsas teha või millega seal arvestada, et see aeg mõnusamalt veedetud saaks.
Tehke midagi koos
„Perega metsa minnes võiks kandev idee olla midagi koos teha. Olgu see mõni mäng, tore puhkepaus lõkkekohtade juures või midagi muud toredat,“ rääkis matkajuht. See aitab vältida olukorda, kus lihtsalt minnakse metsa, jalutatakse rada läbi ning minnakse tagasi koju. „Lisab metsaskäigule mõnusat lusti ja koostegemise rõõmu.“
Süüdake lõke
Paljudel matkaradadel on olemas spetsiaalsed lõkkekohad, kus tule tegemine on mõnus ja lihtne. Seal saab teha pausi, süüdata tuli, võtta mingi maitsev vahepala ning niisama kvaliteetaega koos veeta. „Lõkke süütamine on väga kiire ja mugav süütekuubikutega, ent see pole nii huvitav. Palju põnevam on soetada endale tulepulk, simuleerida metsas ellujäämist ning proovida lõke minimaalsete vahenditega üles teha,“ kirjeldas Vaino. „Tulepulgaga süütamise nippe leiab palju ka internetist, seega tasub uurida ja ise järele proovida.“
Valmistage süüa
Kõige lihtsam on lõkkes grillida vorstikesi, kuid võib proovida ka erinevaid köögivilju teha. „Näiteks tuhakartulite tegemine võib võtta kaua aega, kuid fooliumisse mässituna saab neid ka süte sees küpsetada. Olen niimoodi ise teinud bataati. Pärast kuuma söe seest võttes oli maguskartul nii pehme, et seda sai lusikaga süüa,“ ütles matkajuht. Teine alternatiiv oleks lõke teha lihtsalt keha soojendamiseks ning toit valmistada priimusel. Nii saab teha potis suppi või pannil pannkooke või praemuna. „Et kohapeal kõik ladusamalt läheks, siis tasub võimalikult palju eeltööd ja hakkimist kodus ära teha.“ Väga hea nipp on võtta kuum vesi termoses kaasa, sest siis läheb see keema palju kiiremini ja hoiab aega kokku.
Riietuge kihiliselt
Kui matkarajal liikudes on keha piisavalt soe, siis lõkke ääres istudes võib siiski jahe hakata. Eriti kui nahk on enne märjaks saanud. Seetõttu tasub riietuda kihiliselt. „Siinkohal oleks oluline vältida puuvillaseid särke-pluuse. Kui need higiseks saavad, siis ei juhi need niiskust kehapinnast eemale ja lõpuks võib väga külm hakata,“ rääkis Vaino. „Parem variant on kasutada sünteetilisi või meriinovillaseid alussärke. Sinna peale näiteks fliis ja lõpuks õhuke tuulejope. Samuti tasuks vältida seda, et paned lihtsalt ühe paksu sulejope t-särgi peale.“ Kui ilm on tuntavalt külm, tasub lõkke äärde kaasa võtta mingi lisakiht, näiteks natuke paksem jope.