Kel vähegi arvutitega kogemust ja „arvutiallergiat“ pole tekkinud, soovitan sülearvuti puhkusele kaasa võtta. Kui pole, siis tasub nüüd osta — praegu on suurtootjatelt supersoodsa hinnaga (6000-8000 krooni) saadaval korralikud, 13-15“ ekraaniga, kuni 2,5 kg kaaluvad sülearvutid. Kas pole aga oht võtta puhkusele läpakaga tööd kaasa? Vastan, et kes tahab tööd kaasa võtta, leiab selleks alati võimaluse (kas või telefoni teel). Sülearvuti ise võib osutuda puhkusel aegasäästvaks abimeheks.

Paljudele on sülearvuti mugav võimalus puhkust pikendada. Kui suvisel perioodil piisab mõnel töö tegemiseks korra päevas 1 tund arvuti taga istumisest, võib puhkus iseenesest mõnusalt pikaks venida. Seda vajalikku tundi on lihtne leida, kui õnnestub pereliige autorooli korraldada ja ise kõrvalistmel kasutada järgmist 100-kilomeetrist teelõiku arvutiga töötamiseks. Siis oled kohale jõudes töökohustuse ära teinud ja edasine aeg kulub perega rannas peesitamiseks.

Sülearvuti võib ka lastega koos olles kasulik abimees olla. Pikem sõit maale või mõnes kaugemas riigis on tüütu, aga läpakas näitab ju multikaid, kui selle peale on eelnevalt mõeldud! Väike soovitus — kopeeri enne puhkust DVD-de pealt lemmikmultikad arvutisse, siis pole vaja kaasas tassida plaate ega unune need kuhugi maha. Samuti võib sülearvuti olla ootamatu abiline, kui tõesti mõnikord on laps vaja kontorisse koosolekule kaasa võtta. Siis tal natukeseks tegelemist. Muidugi — heli jaoks on mõistlik kasutada kõrvaklappe. Kui on kaks last, siis kasuta selliseid juhtme otsas kõrvapistetavaid kuulareid, siis saavad mõlemad lapsed ühe kuulariga asja aetud. Kel aga multikate vastu allergia — lastekas.ee on suurepärane koht igasuguseks harivaks tegevuseks.

Sülearvutist olulisem on internetiga ühendatud sülearvuti. Eriti sellisel juhul, kui internetiühendust on võimalik pea igal pool tarbida. Ehkki wifi levib paljudes kohtades, on hea kasutada läpakat ka autosõidul või metsade vahel. Selleks sobib näiteks Kõu internetilahendus või veelgi parem — lahendus on sul suure tõenäosusega juba praegu taskus! Pea kõikidel kaasaegsetel mobiilidel on Bluetooth-i ja GRPS-i funktsioon. Õpi ära, kuidas ühendada oma telefon arvutiga ja sul on igas mobiilsideleviga kohas internetiühendus. Jah, eelnevalt on vaja teenus aktiveerida, kuid see ei maksa palju (näiteks 99 krooni kuus). Pealegi võid tellida teenuse ju ainult puhkuseperioodiks. Mina aga avastasin, et ka pärast puhkust tuleb kasuks, kui igas olukorras ja transpordivahendis on võimalik arvuti internetti ühendada. Muide — paljud ei tea, et täpselt samade seadistustega toimib teenus enamikus Euroopa riikides! Sõites läbi Saksamaa, saad olla samal ajal netis. Ise olen kasutanud GSM-i ja sülearvutiga internetti Euroopa rongides. Ehkki ühenduse kiirus on aeglane, kasutad igavat istumist nõudvad ooteajad mõistlikult ja kokkuhoitud aja võrra puhkad rohkem.

Internetti ühendatud arvutit ei pea ainult tööks kasutama. Puhkuse ajal on sealt hea broneerida õhtusele etendusele pileteid, uurida marsruudile jäävate vaatamisväärsuste kohta informatsiooni või broneerida hotelle. Enamik hotelle pakub interneti kaudu broneerides 10-25% allahindlust, mis on vägagi mõistlik.

Sülearvuti on ka hea koht, kuhu salvestada puhkusepäeva jooksul tehtud pildid ja neid õhtuti üle vaadata (pärast puhkust on seda ju raskemgi teha). Isegi märkmete tegemine või suhtevõrgustikule (Facebook, Orkut kaudu) oma puhkuseuudiste edastamine — kõik see on tänu oma arvutile efektiivsem.

Loomulikult ei tähenda see, et iga viimane kui minut puhkusest tuleb millegi asjalikuga ära täita — puhkus on eelkõige puhkamiseks. Küll aga jääb ettevalmistunud ja internetiga sülearvutiomanikul puhkamiseks lihtsalt rohkem aega. Võib-olla.

Head ajajuhtimist!
www.ajajuhtimine.ee