Viis asja, mida oma vaenlaste juures armastada!
Nad panevad sind rohkem pingutama
Natuke tervislikku konkurentsi ei tee kellelegi liiga, eriti kui räägime tõusust karjääriredelil. Heaks näiteks on Paris Hiltoni endine sõbranna Kim K, kes on varsti juba sama kuulus kui tema hotelliketi pärijannast sõbranna.
Kui sul on rivaal, tähendab see, et pingutad tööl rohkem ja sead endale kõrgemad sihid. Kuigi sa ei peaks oma karjääri võtma kui võistlust, siis mõte väikesest konkurentsist teeb sinu produktiivsusega imesid. “Kui tundub, et keegi teine jahib meie ametiposti, siis tavaliselt teeme kõik, mis vähegi võimalik, et oma kohast kinni hoida,” ütleb psühholoog Jo Lamble. “Tõsi, paranoia pole tervislik, kuid töö juures n-ö üle õla vaatamine võib osutada kasulikuks.”
Kuid millistes valdkondades ei ole äge muretseda konkurentide pärast? Sellistes, nagu armuelu, populaarsus internetis (näiteks, kui palju on sul sõpru Facebookis või jälgijaid Twitteris) ja sinu välimus. “Paranoia, mis teised sinu suhetest või välimusest arvavad, võib olla su vaimsele tervisele üpris kahjulik,” sõnab Lamble.
Kui sulle tundub, et võrdled end pidevalt teistega, siis võta konkureerimise osas natuke vabamalt.
Nad hoiavad sinu ego kontrolli all
Rivaali märkus lõi sind jalust maha? Vastastel on eriline oskus oma karmide sõnadega meile naha vahele pugeda. Kuid õelatel torgetel on ka ootamatu kasutegur – need toovad meid maa peale tagasi.
“Vaenlaste seltskonnas on keeruline ülbe olla,” märgib Lamble. See muudab meid oma sõnade ja tegude suhtes tähelepanelikuks – eriti, kui kipud kõike, mida sülg suhu toob, välja ütlema. “Nende kohalolu sunnib meid enne oma arvamuse väljapurskamist järele mõtlema.”
Kui tunned, et su rivaal on eriti ebameeldiv, ja muretsed, et ta võib sinu sõnu su vastu ära kasutada, soovitab Lamble vaikida (kui situatsioon on selleks sobiv). Koosolekul vaikimine ei ole soovitatav, kuid grillpeol sõpradega vesteldes võid mõne arvamuse küll enda teada jätta.
Nad annavad sulle kriitilist tagasisidet
Küsides sõbralt või elukaaslaselt “Kas minu ettekanne on huvitav?”, on oodata palju erinevaid vastusevariante, kuid võid kindel olla, et need kaitsevad sind võimaliku julma tõe eest. Kui su ümber on inimesed, kes sind armastavad, arvestavad nad ka su tunnetega.
Vaenlastel selliseid kaalutlusi ei ole. Kuid isegi kui nad sind mustavad, siis osa nende jutust võib olla kasulik su enesearengule. “Enamik nende kommentaare võib olla kallutatud,” hoiatab Lamble. “Kuid nad võivad sulle anda ka informatsiooni, mida su lähedased kunagi ei teeks.” Tuleb lihtsalt õppida, kuidas teha vahet alatul laimul ja tõepärasel märkusel. “See võib üsna raske olla, kuid on suureks abiks, kui proovid olla objektiivne,” ütleb Lamble. “Kui sama mõtet oleks õrnatundelisemalt öelnud keegi, keda austad, siis kas oleksid midagi ta kriitikast omaks võtnud? Kui märkuses pole midagi kasulikku, eira seda. Kuid kui selles on kas või terake tõtt, siis kasuta seda enda muutmiseks ja parandamiseks, kuid ära sellesse liialt takerdu.” Kui sa mõnda kurja kommentaari oma peast kuidagimoodi välja ei saa, räägi sellest oma kõige ausamale sõbrale, kes aitab sul aru saada, kas kellegi sapiste sõnade pärast on mõtet und kaotada või mitte.
Nad aitavad näha asju teise nurga alt
“Peaksid haarama kinni igast võimalusest näha maailma läbi kellegi teise silmade,” soovitab Lamble. Eriti siis, kui see on keegi, kellega sa väga hästi läbi ei saa – suure tõenäosusega on tal teistsugused kogemused ja väärtushinnangud kui sul. “Mida rohkem sa suudad näha asju erineva nurga alt, seda empaatiavõimelisemaks muutud – see aga kasvatab tolerantsi ning leppimist,” lisab Lamble. Mõnikord võib see isegi aidata mõista teie omavahelisi erimeelsusi. Seega, selle asemel et rivaali argumente kohe maha materdada, kuula teda – su silmaring võib avarduda.
Nad õpetavad sind ennast kehtestama
Kunagine Briti peaminister Winston Churchill on öelnud kuulsad sõnad: “Sul on vaenlasi? Väga hea. See tähendab, et oled oma elus vähemalt kunagi millegi eest seisnud.” Tema teadis, milline on oponendi väärtus.
Lamble’i arvates on lähedaste seltskonnas end keeruline kehtestada – seetõttu on vaenlased hea materjal, kelle peal seda tegevust harjutada. Kuna meid eriti ei huvita, mida nad meist arvavad, on lihtsam neile vastu hakata. Lisaks, konfliktis vastandumine tõstab sinu enesekindlust, kuna sel moel kinnitad enda positsiooni.