Millele peaks jäätist valides tähelepanu pöörama?
Enamasti valime me igapäevaselt jäätiseid maitsete järgi. Jäätisel on jahutav efekt ja see on toitev. Õigest jäätisest omandab inimorganism litsalt valku, kaltsiumi ja vitamiine. Õigest piimast või koorest tehtud jäätis võib olla täisväärtusliku toitumise osa. Eriti hea, kui jäätis on kohalik toodang. Kuid kuidas me aru saame, et tegemist on tõelise jäätisega, mitte petukaubaga? On aeg vaadata, kuidas valida maitsev ja tervislik jäätis!
Hind
See on tõesti eelarvele mõeldes väga tähtis, aga tihti paneb see meid unustama toote tõelist kvaliteeti. 1 liitri jäätise valmistamiseks läheb vaja vähemalt 0.6l piima. Vaadates jäätise hinda, mõtle sellele, millest see maiuspala tegelikult tehtud võib olla. Tõelisest piimast või koorest tehtud jäätis on enamasti veidi kallim kui see, mille tegemisel on kasutatud taimset rasva, mis vähendab toote kvaliteeti.
Rasva tüüp
Õige jäätis on tehtud piimast, koorest või jogurtist ja see sisaldab piimarasvu ja -valke, mis annab jäätisele selle tüüpilise kreemise tekstuuri ja maitse. Aga on ka jäätiseid, mille valmistamisel kasutatakse taimset rasva, et tootmise hinda vähendada. Sellega väheneb kvaliteet ja toodet pakutakse ostjatele odavama hinnaga. Tihtipeale kasutatakse jäätise tegemisel hüdrogeenitud rasvu/transrasvu, mis koguneb meie rakkudesse, mis aeglustab ainevahetust ja omab tervele kehale negatiivset mõju, seda eriti südamele ja veresoonkonnale. Rakkudesse sisenemisel sekkuvad transrasvad mitmete ensüümide funktsiooni, mis omakorda takistab omega3 ja omega6 töötlemist.
Lisaainete olemasolu
Tihti segab toote värviline pakend ja võõrsõnad meil toote koostisesse süvenemist. lõhna-ja maitseained, emulgaatorid, konservandid, värvained, ja paljud muud lisaained. Mitte neist kõik ei ole meie tervisele kahjulikud. Paljud neist on looduslikul teel saadavad ained, aga mis puudutab looduslikke ja kvaliteetseid tooteid, ei ole paljudel nendel ainetel meie tervislikus menüüs kohta ( näiteks säilitusained ja kunstlikud värvid).
Inimeste tõusev teadmine toote koostisest ja soov tervislikult toituda on pannud tootjad rohkem mõtlema, kuidas tootekvaliteeti parandada. Näiteks kasutatakse palju kunstlike värvainete asemel peedimahla või kartulitärklist stabilisaatorina.
On arusaadav, et soe aastaaeg ei ole täiuslik ilma jahutava jäätiseta, aga seda ei pea ilmtingimata iga päev suurte portsjonitena sööma. Vähendatud rasva- ja suhkrusisaldusega jäätist võib endale siiski aeg-ajalt lubada.