Loodusravi: miks on puuviljad ja pähklid tervisele nii kasulikud?
Oleme kirjutanud nii aedmarjade kui metsamarjade raviomadustest, nüüd on aeg puuviljadest ja pähklitest juttu teha. Mis on kõige kasulikum? Loe ja saad teada!
Õun
Antibakteriaalne; tugevdab immuunsüsteemi; kõrvaldab ainevahetuse häired; hea põletikuvastane ja haavu kinnikasvatav vahend; stimuleerib siseorganite tegevust; tugevdab veresooni ja parandab vereloomet; tõstab tunduvalt aju töövõimekust; normaliseerib vererõhku; puhastab hästi kudesid ja soodustab nende taastumist; stimuleerib liiva väljaviimist neerudest; vähendab üleliigsesuhkru ja kolesterooli taset veres; takistab hüpertoonia, ateroskleroosi, infarkti, gripiarengut, podagra ja Parkinsoni tõve teket;aeglustab enneaegset vananemist; toimib noorendavalt; aitab ravida lümfisõlmede põletikke, aneemiat, peavalu, hemorroide, veenilaiendeid, reumat, maksa-, mao- ja soolestikuhaigusi (sh kõhukinnisust); parandab seedimist, nägemist, tuju ja enesetunnet; tõstab töövõimekust.Makro- ja mikroelementide, orgaaniliste hapete, vitamiinide ja teiste bioaktiivsete ainete (sh looduslike antibiootikumide) allikas.
Sidrun
“Võimas tervendaja”; reguleerib ainevahetust; taastab ja tugevdab organismi kaitsemehhanisme; hea põletikuvastane ja toniseeriv vahend; jääkainete ja mustuse lahustaja-vedeldaja kehas; suurendab toksiinide väljaviimist naha kaudu; osaleb suurepäraselt kõikide kudede taastamisel; kiirendab luumurdude ja nahahaavade paranemist; vähendab ja reguleerib glükoosi taset veres; peatab tõhusalt verejookse; leevendab depressiooni, liigese-, lihase- ja peavalusid; takistab köha, ateroskleroosi ja veenilaiendite teket; vähendab kortse nahal; parandab kuulmist ja nägemist; soodustab tähelepanu kontsentreerumist; aitab hästi ravida suhkruhaigust, hüpertooniat (kõrgvererõhutõbe), aneemiat, angiini, kopsupõletikku, mao-, neeru-, maksa-, sapiteede- ja nahahaigusi. Makro- ja mikroelementide, orgaaniliste hapete, vitamiinide ja teiste bioaktiivsete ainete (sh looduslike antibiootikumide) allikas.
Maapähkel
Parandab mälu ja tähelepanu; suurendab potentsi; kõrvaldab väsimuse ja depressiooni; taastab luukudesid ja liigeseid; aitab efektiivselt ravida hemofiiliat, kroonilist kopsupõletikku. Makro- ja mikroelementide, orgaaniliste hapete, vitamiinide ja teiste bioaktiivsete ainete allikas.
Kreeka pähkel
“Looduse kingitus inimese tervenemiseks, noorenemiseks ja pika eluea saavutamiseks”; parandab ainevahetust; hea põletikuvastane (eriti limaskestade põletikud maos, suus, silmades); valuvaigistav; allergia- ja parasiitidevastane vahend; aktiveerib taastamise protsesse; kõrvaldab paksendused kudedes; taastab organismi parasiitidevastase süsteemi; alandab glükoosi taset veres: puhastab veresooni ateroskleroosi puhul; aeglustab skleroosi arengut; peatab organismi siseseid verejookse; reguleerib menstruatsiooni tsüklit; väga kasulik vaimse töö tegemisel; annab värskust ja jõudu; noorendab organismi; aitab ravida düsenteeriat, erinevaid nahahaigusi (akne, lööve, haavandid, seenhaigused, haavandid, ekseem, psoriaas), mao-, maksa-, lümfisõlmede- ja liigestehaigusi, suhkurtõbe, neerukivitõbe, neurasteeniat, aneemiat, hüpertooniat, rasvumist, vähki; takistab metastaaside levikut vähihaiguste puhul. Makro- ja mikroelementide, vitamiinide ja teiste bioaktiivsete ainete (sh looduslike antibiootikumide) allikas.
Granaatõun “Puuviljade kuningas”; “parasiitidevastane apteek”; põletikuvastane; valuvaigistav; antiseptik; tugev antioksüdant: suurendab organismi vastupanuvõimet nakkushaigustele; võimeline hävitama parasiite kõikides organites; tugevdab veresooni; stimuleerib vereloomet; taastab südame normaalse tegevuse; kõrvaldab hambavalud, kõrvavalud ja valud liigestes; takistab südamehaiguste ja vähi arengut; aitab ravida põie-, maksa- ja südamehaigusi, gastriiti, koliiti, kõhulahtisust, põletusi, bronhiiti, aneemiat, pahaloomulisi haavandeid, hemorroide, suhkruhaigust. Makro- ja mikroelementide, orgaaniliste hapete, vitamiinide ja teiste bioaktiivsete ainete (sh looduslike antibiootikumide) allikas.
Loe rohkem raamatust “Eestimaine tatar kui toit, tervendaja ja ravitseja”.