Ameerika Ühendriikides asuva Tulane Ülikooli poolt läbi viidud uuring viitab, et hinnasurve ja vaesuse tõttu kasutab aina rohkem kakaokasvatajaid lapstööjõudu. Kriitiline on olukord just Lääne-Aafrika kasvandustes, kust pärineb umbes 70% kogu maailma kakaost — sealhulgas ka suurem osa Eesti turule jõudvast kakao- ja šokolaaditoodete toorainest.

Pidevalt kasvava kakaonõudluse ning hinnasurve tõttu ei suuda aga talunikud hooajatöölistele makstavat palka endale lubada ning puudujäägi katmiseks rakendatakse tööle lapsed. Viimase viie aasta jooksul on Lääne-Aafrika kakaokasvandustes töötavate laste arv tõusnud 360 000 võrra, küündides eelmisel aastal juba ühe kahe miljoni lapseni.

“Lapstööjõu kasutamist tingib vaesus. Kui šokolaaditööstus võtaks tõsiselt oma lubadust lapstööjõu kasutamist 2020. aastaks 70% võrra vähendada, peaks esmalt rõhuma talunike absoluutsest vaesusest välja toomisele.” Selgitab rahvusvahelise kampaania “Make Chocolate Fair!” ehk “Šokolaad õiglaseks!” juht Evelyn Bahn. “Suurem saagikus, mida tööstus talunikelt nõuab, vajab aga rohkem tööjõudu. Kuna töötajatele palga maksmiseks raha puudub, tulebki mängu lapstööjõud.” Rahvusvaheline kampaania, millele saab allkirju anda ka Eestis, nõuab suurtelt šokolaaditööstustelt vastutustundlikumat käitumist ning lapstööjõu kasutamise keelustamist.

Eestis “Make Chocolate Fair!” kampaaniat eest vedava MTÜ Mondo juhatuse liikme Riina Kuusik-Rajasaare sõnul on eriti suur probleem lapstööjõu kasutamine üheskoos põllumajanduskemikaalide suureneva rakendamisega. Aina kasvava kakaonõudluse tõttu on paljud talunikud hakanud kasutama rohkem pestitsiide, herbitsiide ja väetist. Nii oli eelmisel aastal Ghana ja Elevandiluuranniku kasvandustes tööl pea 500 000 last, kes puutusid tervist kahjustavate põllumajanduskemikaalidega otseselt kokku.

“On tähtis mõista, et lapstöö on 5- kuni 17-aastaste laste poolt tehtav töö, mis röövib selle tegijatelt võimaluse lapsepõlvele, väärikusele ning oma potentsiaali rakendamisele,” lisas Kuusik-Rajasaar, “lapstöö on kahjulik laste vaimsele ja füüsilisele arengule ning takistab koolis käimist või ohustab tervist.” Nii näiteks ei loeta kodustes toimetustes perekonna abistamist või noorte seadusekohast hooajatööd lapstööks, samas kui koolis käimise asemel kakaokasvandustes pikki tunde raskete koormate kandmine, matšeetega kakaoubade korjamine ning põllumajandusmürkide kasutamine liigitub lapstööks.

Kakaotööstustelt vastutustundlikumat käitumist nõudev kampaania on Euroopas kogunud juba üle saja tuhande allkirja. Oma toetust lapstööjõu kaotamisele saab näidata SELLEL kampaanialehel või ostes šokolaadi, millel on kakao eetilist päritolu tõestav sertifikaat.

Jaga
Kommentaarid