Kõik last ootavad tulevased vanemad väidavad enamasti nagu ühest suust, et lapse sool pole tähtsust — peaasi, et sünniks terve laps. Mida peaks terve lapse saamiseks tegema, küsisime Ida-Tallinna haigla ämmaemandalt Mariliis Hundilt.

“Terve lapse saamise salaretsepti ei ole olemas ja kahjuks ei saa keegi kunagi sada protsenti kinnitada, et laps, kes sündima hakkab, on terve. Mingi väike eksimisvõimalus jääb alati. Õnneks on see protsent praegu kasutusel olevate meetodite juures väga väike, kuna sünnieelse diagnostikaga avastatakse paljud kõrvalekalded varakult,” arutleb ämmaemand.

Varakult valmis ootuseks

Ideaalis võiks juba rasedust planeeriv naine mõelda oma eluviisi peale ja lasta kontrollida oma tervist.

Mariliis Hunt annab nõu: “Senini kasutatud hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite tarvitamise peaks lõpetama. Samuti võiks enne rasestumist käia günekoloogilises kontrollis ja vajaduse korral ravida välja kõikvõimalikud günekoloogilised põletikud.

Kindlasti peaksid arstiga nõu pidama naised, kes põevad mõnd kroonilist haigust (diabeet, astma, kilpnäärmehaigus jne) ning tarvitavad seetõttu korrapäraselt ravimeid. On kaasuvaid haigusi, mille korral võib samade ravimitega jätkata, kuid leidub ka selliseid, mille korral on lapseootuse ajaks vaja leida sobivam ravim või muuta ravimiannust. On tähtis, et kroonilised haigused oleks rasestumise hetkel stabiilses seisus ja tervisenäitajad võimalikult normilähedased.”

Ka hambad võiks juba pereplaneerimise ajal lasta korda teha, sest raseduse ajal toimuvad mitmesugused hormonaalsed muutused, mille tulemusena on igemepõletik kiire tekkima.

“Juba enne rasestumist ja muidugi ka raseduse ajal peaks loobuma suitsetamisest ja alkoholist ning toituma tervislikult,” räägib Mariliis Hunt.

Mida teha, kui oodatud uudist ei tule või rasedus katkeb, kuidas mõjutavad rasedaks jäämist ravimid ja vaktsiinid, mida raseduse ajal süüa ja milline peaks olema kehaline koormus, loe edasi Kodutohtri septembrikuu numbrist.