Calcio Storico

Need mängud pärinevad 17. sajandist, kuid viimasel sajal aastal on need taas au sisse tõusmas. See on justkui segi rugbyst, jalgpallist ja MMAst. Kaks meeskonda ja kumbki sats koosneb 27st mehest ning eesmärk on toimetada pall vastase võrku. Siiski, kes iganes seda mehist rassimist näinud on, teab, et sageli taandub see mäng selleni, et väljakul on 54 meest üksteist klobimas ja kellelgi pole aimugi, kus pall parajasti on.

Pacu Jawi

Seda sporti harrastatakse Lõuna-Aasias ja peamiselt Malaisias. See on põhimõtteliselt nagu hobuste võidujooks. Selle erinevusega, et tegemist pole hobuste, vaid pullidega ja džoki ei istu mitte loomal seljas, vaid ta seisab rakmete peal, mis on kahe pulli külge kinnitatud ja selleks, et pull tormaks, sikutab mehike neid sabast. Nagu ettegi võib kujutada, siis pull, keda sabast sikutatakse, võib olla üsna ettearvamatu ja võistlejate (ja pealtvaatajate) viga saamine ei ületa antud spordis uudistekünnistki. Eriti kui rajal (loe: porimülkas) on korraga enam kui üks võistleja.

Kabaddi

Kabaddi on spordiala, mis pärineb Indiast ja on populaarne Lõuna-Aasias. Kummaski meeskonnas on 12 mängijat ja kumbki meeskond valib enda hulgast „rüüstaja”, kelle ülesandeks on kopsud õhku täis võtta, tormata vastasmeekonna poolele, puudutada ära nii palju mehi, kui jõuab ja enne välja hingamist oma meeskonna poolele tagasi jõuda. Polegi midagi hirmsat, kui välja jätta fakt, et vastasmeekonna võistlejad võivad sind maha väänata, mööda maad lohistada, et sa oma poole peale tagasi ei jõuaks.

Caber Tossing (palgiheide)

Caber Toss on muistne Šoti spordiala, kus suured mehed heidavad kuue meetrist palki, mis kaalub 80 kilo,. Seda palki nimetatakse Caberiks. Nagu aimata võib, siis sellist latti visata ei ole just kõige lihtsam. Va kui sa Kalevipoeg oled. Siis sul probleeme ei teki. Punkte ei anta aga kauguse eest, vaid selle eest, kelle palk langeb vastasküljele kõige sirgemalt. Kui see langeb otse kella 12 peale, annab see maksimumpunktid.

Bo-Taoshi

Seda lipuröövimismängu mängitakse peamiselt Jaapanis. 150 mängija eesmärk on kontrollida lipumasti ja lippu seal küljes. Mängus on 75 kaitse- ja 75 ründemängijat ja ründav meeskond võidab siis, kui suudab vastase lipumasti kallutada 30 kraadi peale ning kaitsev siis, kui suudab teatud aja masti püsti hoida. Juuresolev video selgitab ehk natuke täpsemalt mängukäiku.


Buzkashi

Eesti keelde tõlkides tähendaks mängu nimi „kitse sikutamist”. See sport on nii jaburalt metsik kui need üldse olla saavad. Mängijad, kes on hobuste seljas, peavad tapetud kitse korjuse toimetama kindlale alale väljakul. Lihtne ülesanne. Raskeks muudavad selle aga vastasmängijad, kelle ülesandeks on sind takistada ja sult laip käest võtta ning toimetada omakorda sinu selja taga asuvale alale. Kõik mängijad on varustatud piitsaga, et virutada nendega vastas mängijatele, kes su kitse himustavad. Matšid on intensiivsed ja ülesanne pole lihtne. Vahel võib võistlus võtta ka suisa seitse päeva järjest. Kes tundis, et kitse korjuse sikutamine on just talle, saab sellele kaasa elada peamiselt Kesk-Aasias.

Sepak Takraw

Kagu-Aasiast pärinev spordiala meenutab oma olemuselt peamiselt võrkpalli. Erinevus on see, et kui võrkpalli püütakse mängida peamiselt kätega, siis seda mängu mängitakse jalgadega, rinnaga ja peaga. Tänaseks on see füüsiliselt ülinõudlik mäng liikunud kõikjale üle maakera, kuid see pole massidesse jõudnud, peamiselt sellepärast, et selle mängimiseks pead sa olema põhimõtteliselt ninja.

Onbashira

See jumalatele pühendatud festival sai Jaapanis alguse enam kui 1000 aastat tagasi. Onbashira traditsioon kätkeb endas tohutu suure palgi toimetamist metsast pühamusse. Kuid enne, kui see kohale jõuab, tuleb see järsust mäest alla libistada, kus sajad mehed püüavad mäest alla paiskuva palgi otsas alla lasta. Siis tuleb see palk läbi linna toimetada, et see järsakult vette kukutada, kus jälle mehed selle selga püüavad ronida ning siis mööda vett koos palgiga kuni pühapaigani triivivad. Vihastused ja surmad on väga sagedased nähtused.

Octopush

Tuntud ka kui allveehoki. See üliveider spordiala pärineb Inglismaalt aastast 1954 ja tänaseks tegelevad sellega mitmed paigad ülemaailma. Snorgeldamisvarustusega mängijad hüppavad vette, et siis vee all oma pisikeste kepikestega litrit basseini põhjas taga ajada. Kaheksased meeskonnad püüavad oma pisikeste tokikestega litrit vastase väravasse toimetada ja samal ajal mitte ära uppuda. Peamine oht ongi õhu otsa saamine, sest sportlased pingutavad viimase hetkeni, et mängus püsida.


Ferret legging (tuhkur püksis)

Kui sa nüüd hakkasid nime tõttu arvama, et see spordiala hõlmab endas tuhkru püksi panemist, väljapääsude sulgemist, et näha, kes tuhkur püksis kõige kauem vastu peab.... siis on sul täiesti õigus. Seda vahvat mängu harrastatakse kõikjal üle maailma, kuid kõige populaasem on see siiski sünnimaal – Inglismaal. Ah jaa, maailma rekord on ebainimlik viis ja pool tundi. Kuidas selline ettevõtmine spordialaks sai, milles inimesed nüüd mõõtu võtavad, on selgusetu. Jääb vaid oodata, mil see Olümpiamängude kavasse võetakse ja Eesti oma koondisega välja tuleb.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena