Vastupidi. Nii palju erinevaid häid omadusi ja toimeid kui hüaluroonhappel muudel ainetel vastu panna polegi — niisutamine ja niiskuse säilitamine ning nahaaluse koe elastsuse suurendamine on juba iseenesest VAU-hüüet väärt. Lisaks on hüaluroonhape antioksüdant ja sobib absoluutselt igale nahatüübile. Tänu põletiku-ja bakterivastasele toimele aitab hüaluroonhape “lappida” tõsiselt vastikuid naha probleeme nagu vistrikud ja punnid. Hea mõju on ka aknega kimpus nahale ning tundlikule, ekseemide küüsis või rosaatseale kalduvale nahale ning proovida võib ka perioraalse dermatiidi puhul.

Mis valemiga suudab üks aine hoida ja suurendada naha elastsust ja säilitada seda sileda ja nooruslikuna?

Suur osa organismis olevast hüaluroonhappest (ca 60%) paikneb nahas, aga seda on ka mujal: luudes, kõhredes, klaaskehas. Näiteks 60 kg kaaluva inimese keha sisaldab ligikaudu 12 g hüaluroonhapet. Naha üks osa on kollageeni ja elastiini kiudude maatriks, mis hõljub rikkalikult hüaluroonhapet sisaldavas keskkonnas. See keskkond on nagu kaitse või pehmendus välissurve vastu, kaitstes naha sügavamaid kihte füüsiliste kahjustuste eest. Mul on siiani raske uskuda ja loen ikka ja jälle 10 korda üle fakti, mis puudutab hüaluroonhappe veesidumisvõimet — see on siis nii — 1 gramm suudab siduda kuni 1000 grammi vett. Kuidas palun?

Igal juhul on tegu väga võimeka ainega ja ülihea on see, et erinevad tootjad pakuvad hüaluroonhapet erinevate molekulmassidega, mis on rõõmustav nii naha kui ka naha omaniku jaoks.

Aeg allutab hüaluroonhappe hulga kehas ja nahas muutustele. Aine vähenemine toob kaasa hüaluroonhappe molekulide väiksema veesidumisvõime ja sellest põhjustatud naha õhenemise, joonte ning kortsude tekke ja elastsuse kao. Nüüd tuleb taas mängu molekulmasside võlumaailm.

  • Suured molekulid massiga (1,5-3,0 kDa)x106 naha sisse ei tungi. Need siluvad ja niisutavad naha pinda ning moodustavad nahale niiskust hoidva kihi. See on väga vajalik, sest lisaniiskus, mida nahahooldustoodetest juurde saab, kipub kiiresti sealt ka aurustuma. Keegi ei pea kartma, et tegu on sellise kile taolise kattega, mis naha loomulikku talitlust kuidagi segada võiks.
  • Keskmised molekulid massiga (1,0-1,5 kDa)x106 aitavad nahka siluda ja pehmendada.
  • Väikesed ja imeväikesed molekulid massiga (0,01-1,0 kDa) x106 tungivad kiiremini läbi naha pinna, imenduvad sügavamale ning suudavad stimuleerida kollageeni ja elastiini tootmist ning aitavad seeläbi kaasa naha elastsuse säilitamisele. Seega, suurus loeb! Mida mitmetoimelisemat toodet teie nahk vajab, seda olulisemaks erinevad molekulmassid saavad ja see põhjendab ka toodete kallima hinna.

Hüaluroonhape ja hüaluroonhappe sool

Hyaluroonhape (hyaluronic acid) ja hüaluroonhappe sool (sodium hyaluronate) on erinevad komponendid. Viimati mainitud on hüaluroonhappe derivaat, millel on samad omadused, aga kiirem ja lihtsam imendumine. Üks ei ole teisest parem, aga soola kasutatakse nahahooldustoodetes oluliselt tihedamini. Kui erinevad brändid kirjeldavad seda komponenti, siis mainitakse, et tootes on hüaluroonhape, isegi kui tegemist on sama komponendi soolaga. Te saate vahet teha kui oskate lugeda koostisainete nimekirja ehk INCI-t. Sealt on näha komponendi erinevus.

Huvitav on see, et nii suure kui ka keskmise massiga sodium hyaluronate kannavad INCI nimekirjas ühte ja sama nime. Kõige väiksema molekulmassiga komponent kannab nime hydrolyzed sodium hyaluronate. Imeväike molekul on väga madala polümerisatsiooniastmega. Molekulmassidega on vaja „mängida” selleks, et aidata komponendil kiiresti läbi naha pindmiste kihtide tungida ja mõjutada dermises paiknevate nahakiudude omadusi. Tulemuseks on äärmiselt turgutav, sügavniisutav ja elastsust ning toonust tõstev toime.

Imeaine küll, aga kuidas seda saadakse?

Peamine loomset päritolu hüaluroonhappe allikas on kukehari. Kuna hüaluroonhape on keerukalt läbi põimunud muude ainetega, siis on eraldamise ja puhastamise protsessid keerukad ja ainesse võib ka soovimatuid lisandeid sattuda.

Biotehnoloogilised meetodid

Hüaluroonhapet ei eraldata mitte ainult loomsetest kudedest, vaid ka mõningatest bakterikultuuridest. Eeldusel, et bakterikultuurid säilivad tootmisprotsessi käigus isoleeritult, saadakse hüaluroonhape, mida iseloomustab väga kõrge puhtusetase ja suurepärane omistamisvõime naha poolt.

Allikas: D´Difference blogi