„Eesti rahvas on neil aladel elanud aastatuhandeid ilma riigi ja põhiseaduseta, seega pole Eesti riik olnud eesti rahva püsimise esimeseks eelduseks,“ lausus Priidu Pärna. „Meil on olnud oma autonoomia ja mängukillud, mis on aidanud meil säilida. Ideaalis on oma riik see, mis aitab säilitada rahvuse ja selle juurdekasvu. Eesti riik on väike ime. Eesti vabariigi juubeliaastal mõtleme vahel, kuidas näha ja kogeda Eesti vabariiki, mis on 100-aastaseks saanud. Me ei kohta riiki kui isikut tänaval, riik on meie ümber kõikjal, aga me ei saa teda käega katsuda.“

Priidu Pärna sõnas, et riik on eesti rahvusele eneseteostuse vahend, see on vastastikune sõltuvus — rahvas võidab riigist ja riik rahvast. „Põhiseadus on ühiskondlik kokkulepe. Meie põhiseaduse olulisima noodivõtme annab sissejuhatus: riik peab tagama rahva säilimise. Rahva olemasolu on kriitiline element, et riiki suudetaks ülal pidada ja kaitsta. Põhiseadus ei pane kohustust ennast taastoota, kuid riigi ülesanne on luua tingimused, et rahvastiku taastootmist soodustada. Mõnes riigis on asjad hoopis vastupidi — näiteks Hiinas. Eesti on demokraatlik õigusriik, mis seab esikohale inimese põhiõigused. Eesti riik ei saa sundida sünnitama ja kehtestada lastetusmaksu, mis oleks ebademokraatlik.“

„Perekond on põhiseaduses riigi kaitse all, kuid vanematel on õigus ja kohustus kasvatada oma lapsi ja hoolitseda nende eest. Hoolitsemise kohustus on eelkõige pereliikmetel ja siis alles riigil — see unustatakse sageli ära. Riik ei sekku laste kasvatamisse ülemäära, samuti ei võeta ära ka vanemlikke õigusi kergekäeliselt,“ märkis Priidu Pärna. „Riik saab astuda mitmeid samme, et sündimist soodustada. Kui nüüd intrigeerida, siis riik saaks ära keelata abordid — põhiseadus ütleb, et igal inimesel on õigus elule.“

Lõpetuseks ütles Pärna, et põhiseadus ei kohusta küll kodanikke sünnitama, aga ühel päeval, kui pole rahvust, pole ka enam riiki: „Ka see võib olla kokkulepe, et ühel hetkel tõmbame riigi otsad kokku ja sulgeme selle nagu leivavabriku ning sulandume Euroopasse.“

Täna Nordic Hotel Forumi konverentsikeskuses toimuval emadepäeva konverentsil „Naine pole sünnitusmasin“ astub üles suur hulk tuntud Eesti ühiskonnategelasi: endine Tallinna linnapea Ivi Eenmaa, notar Priidu Pärna, Estonia klaverivabriku omanik Indrek Laul, vaimulik Erki Tamm, ettevõtja Kristjan Järvan, psühholoogid Karmen Maikalu ja Margit Emberg. Debatis „Miks ühiskond ei suuda kokku leppida, millist eraelu ta kodanikult ootab?” osalevad majandusanalüütik Hardo Pajula, ajakirjanik Barbi Pilvre, MTÜ Eesti Sündimusuuringud juhataja Lea Danilson-Järg ning ajakirjanik Marica Lillemets.

Konverentsi korraldab SA Väärtustades Elu, kelle eestvedamisel toimuvad emadepäeva ja isadepäeva konverentsid regulaarselt alates 2012. aastast.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena