Nahapaksendid labajalal — miks need tekivad ja kuidas neist lahti saada?
Tavaliselt tekivad nahapaksendid sellest, et taldadele, varvastele või kandadele mõjub liigne surve pikka aega järjest; järsk lühiaegne surve aga tekitab ville. Paksendeid soodustavad kuiv nahk ning õhukese tallaga ja/või kitsad jalatsid, mida kantakse enamasti just suvel.
Kannale tulevad hobuserauakujulised paksendid ka siis, kui käia tagant lahtiste kingadega, mille kand on jalast kitsam, mistõttu osa jalakannast vajub keharaskuse mõjul üle ääre. Samuti kipub nahk soojaga kuivama ja lõhenema rohkem kui muul ajal. Kui põhjus on selles, aitab jalgade korrapärane kreemitamine ja avarate ning laia kannaga jalanõude kandmine.
Tallanaha liigsarvestumist soodustab püstijalatöö kõval pinnasel — nii kaitseb nahk talda pideva ülekoormuse eest. Siis on mõistlik kanda pehme paksu tallaga jalatseid. Samuti mõjub taldadele halvasti sage käimine kõval pinnal, näiteks asfaldil. Ka sel juhul aitavad liigse surve vastu pehme tallaga jalanõud või paksu tallaalusega sokid — kõik see ühtlustab koormust jalale.
Sage põhjus, millest tekivad paksendid talla liigsurvekohtades — suurel varbal, pöiavõlvi all ja kannal –, on jala päkaosas asuva ristvõlvi lamenemine ja laienemine. Siis aitab sobiva ortopeedilise tallatoe kandmine.
Kui tallanahk on muutunud paksuks, tuleb tahtmine see ühekorraga ära riivida, kuid seda ei ole tark teha. Nii võib saada vastupidise tulemuse: tekib krooniline nahakahjustus ning liigsarvestumine saab hoogu juurde — organism kasvatab enesekaitseks paksendi ruttu tagasi, ja sageli veel paksema.
Sellepärast piisab, kui pärast jalgade leotamist tõmmata viis-kuus korda õrnalt pimsskiviga (mitte metallriiviga — see jäägu kalasoomuste puhastamiseks!) ja kreemitada.
Soojal ajal on nii: mida rohkem õues paljaste jalgadega käia, seda rasvasemat kreemi tuleks kasutada. Sarvestunud nahale sobib hästi uureat sisaldav kreem, kuna see pehmendab nahka ja hoiab selle niiskena. Kui tavaliselt kreemitame jalgu lihtsalt määrides, siis paksenditesse tuleks kreem sisse hõõruda. Kui seda järjekindlalt teha, muutub tallanahk elastseks ega lõhene. Ka ei parku sitke nahk nii kergesti — eriti suvel paljajalu käies tekib mure, et taldadest ei saa mustust enam välja.