RETSEPT | Röstitud paprika ja Kreeka pähklitega ilus punane dipp
Röstitud paprika ja Kreeka pähklitega ilus punane dipp, millele granaatõunasiirup annab põneva magushapu maitsenüansi. Seda dippi tuntakse ja armastatakse Süürias ja Iraagis, Liibanonis ja Türgis, aga ka näiteks Armeenias. Kust see algselt pärit on, kes seda enam kindlaks teeb! Tulisemate maitsete austajad võivad lisada natuke värsket tšillit või tšillipulbrit, mõnusa kerge tulisuse annavad Türgi paprikahelbed pul biber, kui neid õnnestub hankida. Seistes maitsed segunevad ja tasanduvad, nii et selle dipi võib rahuliku südamega kasvõi eelmisel õhtul valmis teha. Koos värske piparmündiga on maitseelamus eriti võimas.
neljale kuni kuuele
- 2 röstsaiaviilu
- 2 dl Kreeka pähkleid
- 1 keskmine küüslauguküüs
- 1 purk (450 g, nõrutatult 360 g) grillitud punaseid paprikaid • 1 sl sidrunimahla
- 2 sl granaatõunasiirupit
- 2 sl oliiviõli
- 0,5 tl peenikest soola
- kaunistuseks musti oliive ja värsket piparmünti
Rösti saiaviilud rösteris kuivemaks. Võid kasutada ka lihtsalt veidi kuivanud saia.
Rebi saiatükid natuke väikemaks ja pane koos pähklite ja küüslauguga köögikombaini. Purusta enam-vähem ühtlaseks.
Nüüd lisa nõrutatud paprikad, sidrunimahl, granaatõunasiirup, oliiviõli ja sool. Püreesta ühtlaseks kreemjaks massiks. Vajadusel lisa veidi õli.
Kui võimalik, hoia määret külmkapis paar tundi kuni järgmise päevani.
Pane kaussi ning kaunista mustade oliivide ja väikeste piparmündilehtedega.
Nipp: Paprikaid saab hõlpsalt ka ise grillida. Lõika pooleks ja puhasta seem- netest 4–5 punast paprikat (kokku 600–700 g). Aseta küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile lõikekoht allpool ja küpseta (pöördõhuga) ahjus 220° C juures 15–20 minutit, kuni koor on suurte laikudena mustaks tõmbunud. Võta ahjust, pane kaussi ja kata kauss toidukilega. 15–20 minuti pärast saad koore lihtsalt eemaldada. Muus osas järgi retsepti, kuid võta maitsestamiseks 2 sl sidrunimahla ja 4 sl granaatõunasiirupit, kuna poes müüdavad grillitud paprikad on enamasti väikese äädikaga vedelikus ning seega juba kohe hapukamad.
Retsept pärineb Liis Sillaste-Tootsi ja Anniina Ljokkoi värskelt ilmunud kokaraamatust "Mitte ainult hummusest. Taimetoite araabia maadest", mis on pühendatud araabia maade taimetoitudele, kajastuvad Liisi kogemused araabia sõpradega koos kokkamisest ning Anniina teadmised täisväärtuslikust taimsest toitumisest. Lisaks on Liisilt täiendavat teavet araabia toidukultuuri ajaloost ja tänapäevast. Tuuli Mathiseni kaunid toidupildid on aga tekitanud vaimustust kauge Marokoni välja.