Kas teadsid, et nina eest hoolitsedes saab ennetada viirushaigusi? Või seda, et näpuga nina uuristamine vigastab nina seestpoolt ja vigastatud limaskest on soodne pinnas igasuguste bakterite arenemiseks?

Vaatleme ninahoolduse põhitõdesid.

1. Mida teha, kui nina kogu aeg tilgub?

Nina võib tilkuda sellepärast, et nina limaskest on vigastatud. See läheb katki, kui nina on seest kuiv ja kuivanud limakoorikuid rebitakse ära.

Nina peaks iga päev seestpoolt (mere)soolaveega loputama ja panema õlipõhiseid ninatilku või näiteks naturaalset mesilasvaha sisaldavaid salve. Need niisutavad ja kaitsevad nina limaskesta.
Igapäevane nina eest hoolitsemine on eriti tähtis neile, kes töötavad tolmustes, kuumades või kuivades oludes — seda tarkust teavad oma kogemusest näiteks stjuardessid. Kui töökohal on kehv sisekliima, siis on nina hooldamine iseäranis oluline.

2. Miks nina talvel pidevalt tilgub?

Põhjamaal saab nina talvel kõvasti vatti, sest külm ja kuum kuiv keskkond vahelduvad. Väljas saab nina tuult ja pakast, sees jälle kuiva ja sooja keskkütteõhku. Kõik see kuivatab nina seestpoolt. Mõnel võib ka talviste lillede õietolm või tugev lõhn nina ärritada. Eriti tugev lõhn on jõuludeks ajatatud hüatsintidel. Abiks on jälle nina loputamine ja niisutamine.

3. Kuidas vältida nina nokkimist?

Inimene nokib oma nina tavaliselt siis, kui talle tundub, et ninas on midagi, mis takistab hingamist. Kuid nina urgitsedes olukorda parandada ei saa. Esiteks on see ebaesteetiline, teiseks — mis on veel hullem — vigastab näpuga nina uuristamine seda seestpoolt, vigastatud limaskest aga on soodne pinnas igasuguste bakterite ja viiruste arenemiseks. Kuna ninast saab otse nii põsekoobastesse kui ka kõrvadesse, siis pääseb nakkus kiiresti ka ninast edasi. Kõige parem lahendus nina nokkimisest lahtisaamiseks on hoida oma ninasõõrmed puhtad ja niisked neid loputades ning õli või salviga määrides.

Rohkem ninahoolduse põhitõdesid leiad Kodutohtri novembrikuu numbrist ja portaalist kodus.ee

Kodutohtri novembrikuu teemad
* Madal vererõhk tahab tõstmist

* Magu ja sooled põletikupriiks

* Ninahoolduse ABC

* Müüt või tõde: mehe voodirõõmud ja terviseriskid

* Sinu hoolivad hormoonid

* Kaunite küünte saladused

* Kas osteoporoosi on võimalik ennetada?

* Sügisesse seemnetest energiat

* 20 kiiret rasvapõletamise nõksu

* Lapse tervis: esmaabi viiruste vastu

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena