Samale järeldusele jõuti ka 2007 aastal Singapuri ülikoolis teostatud uuringus. Mida ei teata on põhjus. Kõige enam arvatakse, et stress tõstab rasu tootmist ja see omakorda suurendab ummistunud pooride hulka. Samuti võib suhteliselt julgelt väita, et pingelisel perioodil unustatakse naha eest hoolt kanda, kirjutab Carmen Kibur D´Difference blogis.

Siinkohal on oluline rõhutada — punnid ning vistrikud ei võrdu akne! See sõna on ülekasutatud. Kui te teate, et tähtis sündmus on ukse ees ja pinge on kasvanud, siis kasutage rohkem seerumeid, proovige meeles pidada naha koorimist, et kiirendada naharakkude uuenemist ja vabaneda surnud naharakkudest, niisutage nahka. Lisaks sööge head toitu ja proovige rohkem magada.

Väga laialt on levinud arvamus, et akne on rasuse naha mure, aga üheksal juhul kümnest on ka suure koguse vistrike äkkilmumise puhul tegu hormonaalsete muutuste, toidutalumatuse ja vale hoolduse, mitte veel aknega. Kui te kahtlustate esimest või teist, siis mõelge läbi, kas te olete midagi oma elustiilis muutnud (treening, toit, meeleolu). Nahaprobleemid tekitavad meis palju ebakindlust ja loomulikult ei kannata siin käed rüpes istuda, igaks juhuks tasub püsiva või korduva probleemi puhul konsulteerida arstiga.

AKNE on nahaseisund, mille tekkepõhjusteks on:

Hormoonid — seotud naiste kuutsükli ning menopausiga. See võib põhjustada täiskasvanute aknet — rasu ületootmine ning surnud naharakkude aeglasem eemaldumine võib põhjustada põletikuliste vinnide teket.
Bakterid — Propionibacterium Acnes on bakter, mis annab sellele nahaprobleemile tema nime — ainus, mis bakteri levimiseks vajalik on sobiv keskkond.
Põletik — stressi, toitumise või mõne haiguse tagajärg.
Tundlikkus — allergiad, tootele reageerimine, toidule/keskkonnale reageerimine.

Küpse naha puhul võivad punnid tekkida ka siis kui nahk tundub kuiv. Tegelikult on õige sellesse teemasse sügavamale sisse minna, kuiva naha mõiste lahku lüüa ja tuua juurde sõna niiskusvaene. Erinevus on suur, sest:
Niiskusvaeses nahas on vähe vett ja seetõttu on vaja seda niisutada.
Kuivas nahas on vähe rasu ja seetõttu on vaja seda toita.

Punnid tekivad pigem siis kui nahk on niiskusvaene. Selle olukorra puhul õlid ja rasvased kreemid efekti ei anna, kuna need toidavad, aga nahale on esmajärgus vaja lisaniiskust. Kohtun sageli naistega, kes kurdavad, et nahk kisub ja punetab, aga isegi parimad õlid ei aita. Niiskusvaese naha puhul on vaja aineid, mis meelitavad vett naha alumistest kihtidest pinna poole. Parim niiskuse siduja on hüaluroonhape ehk HA. Teised head ja kuulsad niiskuse sidujad on Aloe vera, mesi, AHA happed ja vetikaekstrakt.

Viimasel ajal olen palju mõelnud sellele, et kas täiskasvanute akne on muutunud suuremaks probleemiks või on selle kohta lihtsalt rohkem infot?

Teisalt kui eeldada, et täiskasvanute aknet on nüüd rohkem, siis selles saavad mängida olulist rolli naha kaitsevõime nõrgenemine tänu keskkonna-ja meie endi sisemiste tegurite tasakaalutusele. Nendest sisemistest teguritest räägitakse väga palju. Tänu rööprähklemisele on suurem väsimus ja suuremad pinged…sellest johtuvalt vaevavad meid erinevad hädad, mis kahjuks jõuavad ka nahani. Naha kaitsevõime nõrgenemine on minu hinnangul kõikide nahaprobleemide „ema” ja ebapiisava hoolitsuse, naha niiskusvaesusest tingitud rasu ületootmise tõttu, võivad tüütud vinnid igapäevaseks mureks saada. Minu nahahoolduse mantra on väga korralik naha puhastamine, seejärel hüaluroonhappe seerum ning niatsiinamiidi, hüaluroonhappe ja tugeva niiskusesäilitajaga kreem.

Niatsiinamiid on multifunktsionaalne komponent, mis vastavalt tootesse lisatud protsendile annab erinevaid toimeid:

  • 2-3% annab kaitse linnasaaste eest ning niisutava ja rahustava mõju, taastab naha kaitsevõimet
  • 4% vähendab vistrikke, punne (lisaks eelmainitud omadustele)
  • 5% annab vananemisvastase ja jumet ühtlustava mõju (lisaks kõik eelnev)

Kui punnid kimbutavad, jälgige, et teie iluarsenal ei sisaldaks tooteid, kus on suur šeapähklivõi ja rammusate õlide sisaldus, liiga tugev lõhn, silikoonid ja PEG-ühendid. Samuti kontrollige, et tooted ei sisaldaks alkoholi, eriti madalmolekulaarset alkoholi. Madalmolekulaarsed alkoholid (ethanol, alcohol denat., ethyl alcohol, benzyl alcohol, isopropyl alcohol) on lenduv grupp. Need seovad naha sees leiduvat vett, kuivavad äärmiselt kiiresti ja lenduvad samuti kiiresti. Nahale jääb mälestuseks kuiv pind ja kahjustada saanud kaitsekiht. Selleks et ennast aidata, hakkab nahk paaniliselt rasu tootma ja tulemuseks on nahk, mis on pindkuiv. Müüdi järgi sobivad alkoholi sisaldavad tooted rasusele ja aknelisele nahale, sest loogika ütleb, et need kuivatavad punne. Unustage see palun ära! On väga palju alternatiive, millega vistrike vastu astuda, ilma nahka kahjustamata. BHA happed, näiteks.

Mida teha? Igaühe nahk on isemoodi, kuid akne puhul tuleb eriti suurt tähelepanu pöörata naha puhastamisele, niisutamisele ja koorimisele. Siinkohal, ainult kreemist ei piisa. Kasutusele tuleb võtta toodete raskekahurvägi ehk seerumid. Kiireim viis niiskustaseme tõstmiseks on hüaluroonhape ja otsima peaks sellist toodet, kus seda leiduks erinevate molekulaarkaaludega. Ülimalt tähtis on ka toitumine! Selle teema kohta on palju infot mida uurida ning kui pead vajalikuks võid alati toitumisspetsialistidega nõu pidada, et leida sulle sobiv režiim. Kui probleem süveneb, siis küsi oma dermatoloogilt nõu ning kui ta soovitab antibiootikume, siis vastumõjuks soovitan võtta probiootikume.

Mida kindlasti ei tohi teha? Kui nahale tekivad punased tsüstid, siis palun palun palun mitte mingil juhul neid pigistada! See ei aita ning jätab armid. Spetsiaalsed hooldustooted aitavad punnidest vabaneda.

Ära pane hambapastat või viina vinnidele (hirmus…), vaid koori! AHA happed (piimhape, glükoolhape, õunhape, lillehape jne) ning BHA happed (salitsüülhape) on kõik väga head. Teralised koorijad jällegi mitte. Punne ei ole vaja hõõruda ja niigi hella nahka kraapida.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena