Mainor Ülemiste juht Margus Nõlvak: kõigil peab olema õlg, kuhu oma pead toetada ja minu õlg asub kodus
Kas ja kui oluline on sulle kui mehele su enda tervis? Kuidas selle eest hoolt kannad?
Tervis on oluline olenemata sellest, kas oled mees või naine. Oluline on tervisele tähelepanu pöörata läbi teadlikkuse ja mõõdukuse ka siis, kui kõik on justkui hästi. See on komplekt toitumisest, liikumisest ja vaimse tervise tasakaalust. Nii mõnigi meist hakkab tervisega tegelema alles siis, kui midagi on juba valesti.
Kui teed mõne suurema või väiksema vea, siis kui hea meelega seda tunnistad? Kuidas oled eeskujuks oma töötajatele?
Ma tunnistan vigu väga hea meelega. Vigade tegemine on töö loomulik osa. Vigade märkamist ja tunnistamist ootan ka oma meeskonnalt. Ja loodetavasti olen läbi enda käitumise näidanud, et vigade tegemine ja nendest rääkimine on meie meeskonnas pigem au asi.
Kuidas hindad, kas Eestis on meeste tervise teemad juba piisavalt ka töökultuuri osaks muutunud?
Kindlasti mitte. Töötervishoiu teemad on kahjuks tagaplaanil, samuti ei ole kombeks rääkida ja arutada ei meeste ega ka naiste terviseteemasid.
Mida saaksid aga ettevõtjad ja juhid ise veel ära teha, et soodustada seda, et mehed tegeleksid oma tervisega ja ei põleks läbi?
Tervis on umbes sama delikaatne ja keeruline teema kui eksimine ja vigade tunnistamine. Kui tööõhkkond ei ole avatud ja hooliv, ei soosi usaldamist ja probleemidest rääkimist, siis ongi keeruline — kolleeg võib läbi põleda kollektiivi silme all, ilma et keegi sellest aru saaks.
Terviseteemade teadvustamisele võivad kaasa aidata nt ägedad tegevused. Mainor Ülemistes korraldame me iga aasta tervisekuud, üle-linnakulist triatlonit ja muid spordivõistlusi, igal reedel on meil meeskonnaga ühistrennid jne. Seega usun, et kõik saab alguse ettevõtte kultuurist ja avatud sisekliimast.
Ühiskonnas on viimastel kuudel rõhutatud, et tippjuhid on oma murede justkui üksi ja seetõttu kantakse ka kogu koormat ise. Kuidas leiad sina endas jõudu, et töö kõrvalt ka iseendale pühenduda?
On levinud arusaam, et (tipp)juhid on tugevad kui kaljud — ei tee vigu, töötavad täiskiirusel ilma pausideta ega väsi, aga juhid on siiski tavalised inimesed. Kõigil peab olema õlg, kuhu oma pead toetada ja minu õlg asub kodus.
Eneseteostus, mis on meie vajaduste püramiidi tipus, ei peaks seisnema ainult tööalasel eneseteostusel. Kõrgeid eesmärke tuleks seada ka eraelus, pereelus jne. Veel enam ei pea ma õigeks, et tööd tehakse pere arvelt, sest mõnel olulisel ja kriitilisel hetkel on vajad just ise oma lähedaste tuge. Kui sind ei ole oma lähedastele olemas olnud, ei osata seda enam teha või ei panda seda tähele. Minu pere on küll suur, mis nõuab ühelt poolt palju tähelepanu, aga teisalt annab mõõtmatus koguses energiat tagasi. Ja kui veel liita aeg iseendale, moodustub tervik sellest tasakaalust, mida mina oma retseptiks pean.
Mida soovitad teistele meestele, et nad hoolitseksid oma tervise eest ega põleks läbi?
Olla aus, tunnistada vigu, mõõna hetki. Vahel tuleb otsida lohutust — ja see ei näita mitte nõrkust, vaid hoopis tugevust. Tasakaal töö, isikliku elu ja oma aja vahel.
Pikema Sõpruse Päeva raames kutsutakse mehi koos sõpradega veetma ühte päeva novembris, mil veedetakse päev oma sõprade seltsis ja läbitakse üheskoos ka tervisekontroll. Ka sina oled selles juba aastaid kaasa löönud. Miks?
Tunnen Raini (ettevõtja Rain Vääna — toim.) aastaid ja ta kutsus. Ei tekkinud kordagi kahtlust, et sellise olulise algatusega mitte kaasa minna.