Täienda kodust apteeki

Benu Tõrva Keskapteegi proviisori Virge Sokka sõnul võiks enne beebi sündi apteegist varuda vahendid vastsündinu hoolduseks ning levinumateks tervisemuredeks. “Erilist hoolt vajab vastsündinu nabahaav, mida kuni täieliku paranemiseni tuleks mitu korda päevas puhastada, selleks sobib hästi antiseptilise toimega saialilletinktuur,” rääkis Sokk. Silmade ja vajadusel ka nina puhastamiseks soovitab ta kasutada füsioloogilis lahust. Nohu leevendamiseks võiks apteekri sõnul kodus olla meresoola lahus, mis aitab limaskesta turset alandada ja sekreeti kergemini ninast välja saada.

Ootamatu palavik tabab ikka enamasti õhtul ja öösel kui apteegid suletud. “Kindlasti võiks kodus olemas olla termomeeter ja palavikuküünlad. Beebi temperatuuri mõõtmiseks on kõige sobivam infrapuna termomeeter, mis annab tulemuse kiiresti, vaid mõne sekundi jooksul. Ent seepärast on infrapuna termomeetrid ka hinnalt kallimad,” rääkis Sokk.

Kui aga pole mahti erinevate toodete otsimise ja võrdlemisega vaeva näha, siis Benu apteekrid on kokku seadnud ema ja lapse esmastest vajadusest lähtuva kvaliteetsete toodetega beebipaki.

Jälgi hoolega annustamise juhiseid

Beebidele mõeldud ravimid on täiskasvanute omadest erinevad. “Kuni kolme kuu vanuseni kasutatakse palaviku alandamiseks ja valu vaigistamiseks küünlaid, mis manustatakse päraku kaudu. Beebi pole võimeline tabletti neelama ja seda ei tohiks lämbumisohu tõttu beebile anda. Alates kolmandast elukuust saab kasutada ka siirupeid, aga need säilivad avatuna väga lühikest aega,” selgitas proviisor.

Beebile ravimi manustamisel tuleb hoolikalt koguseid jälgida. “Lapse kasvades kogused muutuvad ja seda tuleb alati arvestada. Näiteks kui beebi on palavikus ühe kuu vanuselt ja uuesti viie kuu vanuselt, siis on ravimi annus kindlasti muutunud. Palaviku rohu annus sõltub lapse kehakaalust ja seda mitte ainult beebide, vaid ka suuremate laste puhul peaks seda hoolikalt jälgima,” paneb Sokk vanematele südamele.

Lisaks juhib ta tähelepanu ravimite säilitamise tingimistele. “Enamasti säilitatakse ravimeid toatemperatuuril ja päikesevalguse eest kaitstult, soovitatavalt suletud kapis, mitte köögis aknalaual. Mõnda ravimit peab säilitama külmkapis, näiteks antibiootikumi lahuseid. Sel juhul apteekrid juhivad säilitamistingimustele kindlasti tähelepanu.” Apteeker tuletab meelde, et ohutuse seisukohast on väga tähtis hoida ravimeid lastele kättesaamatus kohas.

Palaviku alandamine

Apteeker paneb vanematele südamele, et palavikku ei tohiks alandada kuni see jääb alla 38,5 kraadi. “Palavik on organismi kaitsereaktsioon, mis aitab hävitada baktereid ja nõrgestada viirust.”

Lisaks juhib ta tähelepanu, et varem levinud ravivõtted nagu hanerasvaga või viinaga palavikus lapse hõõrumine teevad kasu asemel hoopis kahju. “Palavikus beebi tuleb riietada võimalikult õhukeselt ja ära tuleks võtta ka mähe. Kindlasti ei tohi peale määrida soojendavaid salve, näiteks hanerasva ega last viinaga üle hõõruda. Kui palavik ei taha alaneda, siis võib last määrida jaheda veega, kindlasti mitte jääkülmaga,” õpetas Sokk.

Kõhkluste korral küsi abi

Kui vanematel on ravivõtete ja ravimite kasutamise osas kahtlusi, siis soovitab apteeker kindlasti võtta ühendust perearstiga või pidada nõu apteekriga. Liskas saab ööpäevaringselt abi küsida perearsti nõuandeliinile 1220 helistades või rääkida Tallinna Lastehaigla lastearstiga tasulisel numbril 1599.