Eelista mööblit, mis kasvab koos lapsega

Kõige sagedamini vajab tubade seast muutmist just lastetuba — lapsed kasvavad kiiresti ja nende tuba peab nende arenguga kaasas käima. Selleks, et vältida lastetoa sagedat muutmist ja kulutusi kokku hoida, valivad paljud vanemad lapsele varakult täiskasvanutele mõeldud mööbli, sest nii ei kasva laps sellest kiiresti välja. Sisekujundaja soovitab aga valida lapsele just talle sobiva mööbli, mille suurust on võimalik koos lapse kasvuga reguleerida.

„Üks levinumaid vigu, mida lapsevanemad teevad, on võsukesele liiga suure kirjutuslaua või tooli valimine. Põhjuseks on tavaliselt see, et lapsed kasvad kiiresti ning vanemad ei taha neile iga paari aasta tagant uut mööblit osta. Liiga suur või väike mööbel on esiteks koolilapsele ebamugav, teiseks võib see lapsele põhjustada ka tervisehädasid,” hoiatas Tammekivi.

Toolil mugavalt ja õiges asendis istumiseks peavad jalad ergonoomikareeglite järgi 90-kraadise nurga all kõverdatuna korralikult maha ulatuma. Seetõttu soovitab Tammekivi valida lapsele reguleeritava kõrgusega laua ja tooli — nii saab mööbel koos tema vajadustega kasvada. „Lastele disainitud mööbel ei säästa ainult nende tervist, vaid hoiab kokku ka vanemate raha. Lisaks toolile ja lauale kehtib see ka lapse voodi ning riiulite kohta. Peale selle annab lastele mõeldud mööbel võimaluse kujundada tuba, mis ka neile endale meeldib. Spetsiaalselt disainitud mööbel lubab lapsel tunda ennast kui oma toa peremees ja loob eeldused iseseisvuseks,” selgitas sisekujundaja.

Muuda suhtumist „Kõik või mitte midagi”

Olgu siis käsil kas uue toa loomine või olemasoleva värskendamine, vanemad tahavad tihti lapsele kõik vajaliku korraga ära osta. Nii võib aga sisekujundaja sõnul lastetoa eelarve üpriski suur tunduda ja lapsetoa uuendamise õhin sootuks kaduda. Tammekivi sõnul saaks kulutused jagada ära pikema aja ning isegi aastate peale ja luua sellest hoolimata hästi sisustatud ning korralikult varustatud lastetoa.

„Kõike ei peagi korraga ostma, vaid lähtuda võiks kasvava lapse muutuvatest vajadustest. Kõigepealt võib soetada hädavajaliku — voodi, tooli, laua ja hoiulahendused — ning seejärel aja jooksul detaile lisada. Parem on elada avaras ja valgusküllases ruumis, kui toas, mida pole ammu värskendatud ja mis pole seetõttu inspireeriv,” ütles Tammekivi. Ta lisas, et moodulmööbli korral saab sellele igal ajal lisada uusi detaile või seda ümber kujundada. Näiteks riiulile saab lisada juurde uusi osi või töölauale sahtleid.

Ettevaatust värvidega

Muidugi peab lastetuba olema lapsemeelne ning unustada ei tohi kaunistusi ja aksessuaare, sest need lisavad toale mängulisust, ergutavad loovust ja on pealekauba sageli ka funktsionaalsed. Samas hoiatab Tammekivi, et ruumi liigselt värvi ei toodaks. Nii võib tuba tunduda ülemäära kirju ja tulevikus on seda ka keerulisem värskendada.

„Suurema mööbli ja seinte puhul võiks eelistada neutraalseid toone ning toas võiks mängulisust luua värviliste tekstiilide ja aksessuaaridega. Kardinad, vaibad, voodikatted, padjapüürid, süsteemid asjade korrastamiseks ja muud väikesed tarvikud saab välja vahetada hõlpsalt ja väikeste kulutustega. Pärast selliseid pisikesi muudatusi näeb tuba täiesti erinev välja. Olukorras, kus seinad ja mööbel on värvilised, nõuaks ruumi värskendamine palju rohkem pingutust ja raha,” rääkis sisekujundaja. Ta lisas, et ruumi uuendamisel on veelgi rohkem võimalusi, kui valida vahetavate esipaneelidega riiulisüsteemid — vaheta välja värv ja tuba ongi nagu uus. Veel üks lihtne nipp, kuidas soodsalt tuppa värskust ja avarust tuua, on vaadata kooliaasta eel üle kõik, mis lastetoas on, ning visata välja need asjad, mida enam vaja ei lähe.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid