"Kõige lihtsamalt öeldes enesekindlus tähendab seda, et inimene on endas kindel, ja egoism, et ta pole seda," ütleb terapeut Nick Bognar. Ehk kui inimene on tõeliselt enesekindel, on ta teadlik, et on väärtuslik inimene, olenemata sellest, mida teised temast arvavad. Egoism on aga vastupidine. Egoistlik inimene proovib tõsta enda enesehinnangut, asetades kõik teised endast madalamale ja andes endast parima, et säilitada enda positsiooni tipus.

Terapeut Grace Dowd ütleb, et egoistlikud inimesed toituvad välisest kinnitusest ja elavad selleks, et kuulda teistelt, kui suurepärased nad on. Kuna kogu nende identiteet keskendub selle ideaali säilitamisele, ei taha egoistlikud inimesed tavaliselt negatiivset tagasisidet kuulda ega vastu võtta; nad võivad reageerida konflikti õhutades, süüdistades teist inimest või alandades teda.

Isegi kui puudub otsene kriitika, näevad suure egoga inimesed teiste edus ohtu. Nad ei õnnitle teisi saavutuste eest ega tunnusta kedagi hea töö eest, sest näevad edus nullsummamängu – ainult üks inimene saab olla parim ja see on alati tema.

Kas tasuks end siduda egoistliku inimesega? Terved suhted on rasked, kui mitte võimatud, kui keegi on egoistlik. "Kui inimesel on pidevalt vaja olla teistest kõrgemal, on selle inimesega väga raske suhelda," ütleb Bognar. Isegi kui õnnestub see suhe alguses luua, on raske säilitada usaldust, kui keegi sind pidevalt halvustab või sinu tagasisidet ignoreerib.

Allikas: Fatherly

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid