SleepAngel Eesti juhi Aile Pilbergi sõnul põhjustavad kõige sagedamini allergiat kodutolmulestad, kes patjades, tekkides ja madratsites pesitsevad: “Põhilisteks sümptomiteks on rahutu uni, sügelus, aevastushood ja nohu. Seejuures, mida rohkem on lestasid, seda suuremad on allergilised kaebused.” Pilber lisas, et allergianähud võivad olla ajutised või pidevad, olles seotud tolmuse tegevuse, niiske aastaajaga või kindla kohaga. Sageli ägenevad allergianähud öösel või varahommikul.

Tolmulestad kui nähtamatud voodikaaslased

Kodutolmulestad on peaaegu läbipaistvad 0,2–0,3 mm pikkused silmaga nähtamatud ämblikulaadsed pisiolendid. Paljunemiseks vajavad lestad niiskust üle 50%, temperatuuri 10–30° ning toiduks inimnahalt eraldunud kõõma. Pilberg rääkis, et head elutingimused leiavad nad voodiriietes ja madratsis, aga ka mujal pehmes mööblis, sisustustekstiilides ning pehmetes mänguasjades. Eriti meeldivad neile voodid: ühes madratsis elab kuni 10 miljonit tolmulesta.

Pilberg nentis, et tolmulesti leidub ka kõige puhtamas kodus ning paraku elavad tolmulestad munade või vastsete kujul üle ka nende jaoks ebasoodsa kliimaga või toiduvaesed perioodid. “Allergiat põhjustavad tegelikult just lestade jäänukid ja nende väljaheited. Pärast kuivamist ja lagunemist segunevad väljaheited tolmuga ja põhjustavad sellega kokkupuutuvatel inimestel tolmuallergiat,” selgitas Pilberg.

Kui tihti peaks patju, tekke ja madratseid vahetama?

Pilbergi sõnul on patju, tekke ja madratseid soovitatav hooldada ja pesta, et mikroobe ja tolmulestade arvu vähendada: “Regulaarne pesemine, kloppimine, tuulutamine ja tolmuimejaga puhastamine leevendab võimalikke allergiailminguid.” Siiski ei kesta padjad ja tekid ka parima hoolduse käigus igavesti. Eesti allergialiit soovitab padjad välja vahetada 2–3 aasta järel, tekid iga 5–6 aasta tagant ning uus madrats tuleks soetada 8–10 kasutamisaasta järel, sest mida vanemaks padjad, tekid ja madratsid saavad, seda rohkem neis tolmulestasid peitub.