Lauritsapäeval viska katusele vett

 (5)
tikutuli, tikk, põleb
Postimees/Scanpix

10. augusti lauritsapäev on pühendatud tulevaldaja Laurentsiusele. Et tulekahjusid peletada, visati hommikul katusele vett. Tuletegemine oli rangelt keelatud ja isegi piipu ei tohtinud teha.

Lauritsapäevale lähemat perioodi kutsuti koerapäevadeks ehk Siiriuse paistmise ajaks. Selle tähe valgus kahjustas paljude rahvaste arvates inimesi ja loomi, levitades neile haigusi.

Sauna oli tavaks viia Lauritsa jaoks viht ja panna talle valmis pesuvesi. Põhja-Eestis oli lauritsapäev kiikumisaja lõpupäev. Lõuna-Eestis oli sokutapmise päev, lauritsapäeva järel algas seal rukkikülv.

Lauritsapäeval söödi sikuliha kartulitega ja pannkooke. Keelatud olid igasugused suuremad tööd: rohu niitmine, külvamine, puude raiumine, kapsaaias käimine, õunte ja puuviljade toomine.

Nii lauritsapäeva pikne kui ka põud ennustasid sügisesi tulekahjusid.

17. sajandil toodi kodus või Lauritsa-kabelite lähedal rikkalikult ohvreid. Selle Kuusalu kivi juures, millele on raiutud rest ja tuletangid, olevat põletatud püha Laurentsius, Kuusalu kiriku ehitaja.

Eestis on olnud populaarne muinasjutt tallu saabuvatest pühakutest ja Kristusest. Üks pühameestest on Laurits, tulevaldaja. Vahel on aga tule rahustaja Kristus. Et peremees palub külalisi appi, siis pistabki üks neist viljale tule külge ja seda loitsuga rahustades peksab peremehe vilja. Kui peremees järgmisel aastal tahab ise kerge vaevaga vilja pekstud saada ja eelmisel aastal nähtut hakkab järele tegema, põleb ta rehi maha.

Lauritsapäeva ja tule seoseid toetab ka teadmine, et Jeruusalemma tempel on kaks korda 10. augustil süttinud.

Püha Laurentsius sündis ja kasvas Hispaanias ning läks teise sajandi keskel märtrisurma tulerestil koos oma soosija paavst Sixtus II-ga. Laurentsius saadeti kiriku varasid Rooma tooma, kuid ta jagas need vaestele ja pöördus siis viimastega kui oma kiriku varandusega tagasi keisri ette. Vihane valitseja mõistis ta piinarikkasse surma.

Laurentsiuse nimega on seotud hulgaliselt legende. Neist ühe järgi tuleb ta igal reedel paradiisist, et päästa üks hing puhastustulest.

Laurentsiusest kujunes kõigi tulega seotud ametimeeste (pagarid, kokad, söepõletajad, klaasipuhujad) kaitsepühak, temalt loodeti abi tuleõnnetuste, põletushaavade ja palaviku korral. Laurentsiuse kaitse all on ka kõik vaesed ja raamatukoguhoidjad.

Augustiöödel langevaid meteoriite on kutsutud Laurentsiuse pisarateks.