Saudi Araabia naistel ei ole lihtne: valitsuse loodud jälitusäpp muudab naistel võimatuks vägivaldsest kodust põgenemise ja isegi passi hankimise

 (14)
Saudi Araabia naistel ei ole lihtne: valitsuse loodud jälitusäpp muudab naistel võimatuks vägivaldsest kodust põgenemise ja isegi passi hankimise
Photo by Janko Ferlic from Pexels

Saudi Araabia seaduste kohaselt peab täiskasvanud naisel väljas liikudes alati meessoost saatja kaasas olema. Tollel saatjal on õigus teha absoluutselt kõik naisesse puutuvad otsused — kuhu ta läheb, kellega, kui kauaks, riided, lastekasvatamine jne. Kuna naised on muutumas järjest iseseisvamaks ning võitlevad oma õiguste eest vabalt liigelda, on riigi meestest koosnev valitsus välja töötanud spetsiaalse jälitusäpi, et naiste tegemised-käimised ikka alati teada oleks. No ja muidugi selleks, et rõhutud naisel oleks veel keerulisem vägivaldsest kodust salaja jalga lasta.

Absheri nimelisel äpil on hulk süütuid ja elu lihtsustavaid funktsioone: läbi selle saab maksta parkimistrahve ja registreerida lapse sündi. Aga peamine eesmärk on ikkagi naise kontrolli all ja kindlalt kodus hoidmine.

Lisaks naise asukoha määramisele saab mees läbi äpi sisse ka valitsusasutuste kodulehtedele — näiteks saab mees kohe teada, kui tema abikaasa on oma juhiluba uuendanud. Härra telefoni tuleb sõnum, mis annab teada, kui tütar või naine on endale passi taotlenud või seda kasutanud ning tal on võimalik paari klikiga anda või tühistada naise luba riigist väljumiseks. Loomulikult annab see võimaluse põgenenud naine kiiresti üles leida. Põgenejaid ootab muidugi kohe surmanuhtlus.

Amnesty International ja Inimõiguste keskus nõuavad äpi keelamist, sest see on väga räiges vastuolus inimõigustega. Paistab aga, et nende hääli ei viitsita kuulda võtta. Google ja Apple, kelle platvormidel äpp töötab, ei ole veel Huffington Postile ega Business Insiderile oma kommentaari andnud. Business Insider nägi kurja vaeva, et Saudi Araabia valitsuselt kommentaari saada, aga ükski asutus, kelle poole nad pöördusid, ei suvatsenud vastata.