8 nippi „Tarbime targalt“ Facebooki grupist, mis aitavad Sul köögis nutikalt toimetada

 (3)
8 nippi „Tarbime targalt“ Facebooki grupist, mis aitavad Sul köögis nutikalt toimetada
Foto: Pexels

Facebookis tegutseb kommuun „Tarbime targalt“, kuhu saab igaüks kirjutada häid nippe, millest on abi toidu taaskasutamisel, päästmisel või köögi korrashoiul. Kui üks Sinu uue aasta lubadustest oli plaan hakata toitu nutikamalt tarbima, siis on allolevad nipid kindlasti abiks. Toidu taaskasutamine aitab säästa meie keskkonda ning ütleb aitäh rahakotile. Eesti pered viskavad aastas toiduga prügisse 63 miljonit eurot, igaüks meist saab anda panuse, et see summa hakkaks kahanema.

1. Ei tasu arvata, et köögiviljakoorte koht on prügikastis — kogu köögiviljakoored kokku, pane kotti ning hoiusta sügavkülmas. Hiljem saad koori kasutada maitsvate puljongite keetmisel!

2. Kord aastas tasuks üle vaadata köögikappide sisu: tõsta kogu kraam lauale ja püüa järgmiste päevade menüü planeerida selle järgi, et realiseerimisajale lähenevad toiduained rutem ära kasutada. Näiteks sügavkülmast leitud krevettidest ja kapinurgas konutanud risotoriisist saad valmistada imemaitsva paella.

3. Porgandid, seller ja muud juurikad püsivad kaua värsked, kui neid hoiustada külmkapis veega täidetud kaaneta purgis.

4. Tomatirikkal suvel võiks tomatitest teha kuivatatud tomateid, mida hiljem pasta sisse pista. Lihtsalt lõika tomatid pooleks või neljaks, eemalda seemned ja küpseta neid ahjus. Kui tomatid on just sellised, nagu soovid, hoiusta need säilituspurgis. Enne tomatite purki panemist tuleb lasta neil veidi jahtuda.

Seotud lood:

5. Sidrunikoorest saab edukalt teha loodussõbraliku puhastusvahendi: leota sidrunikoori umbes nädal aega purgis, millest pool on täidetud veega ja pool äädikaga. Nädala möödudes kurna vedelik ära ja ongi puhastusvahend valmis!

6. Selleks, et värske salati lehed, nagu näiteks spinat, säiliksid pikemalt värskena, kasuta järgmist nippi: loputa peale pakendi avamist lehed läbi, kuivata ning aseta karpi, mille põhja katab niiske majapidamispaber. Rohelised lehed säilivad nädalaid!

7. Kui Sinu elukaaslane või ema armastab liiga palju süüa teha, nii et alati toitu üle jääb, osta talle väiksem pann ja pott.

8. Kes meist poleks kuulnud jutte sellest, et vahel läheb piim külmikus kiiremini halvaks, kui „kõlblik kuni“ kuupäev lubaks? Veendu, et külmikus on õige temperatuur — nii säilib toit just täpselt nii pikalt, kui ta peaks. Samuti võid soetada endale väikse termomeetri, millega saad külmiku temperatuuri kontrollida. Toidu säilimise seisukohalt on see väga oluline!

„Tarbime targalt“ grupiga saad liituda siin.