Kes puhkab nähtavalt, kes märkamatult
Kui kodus on ainult üks orhidee, näiteks vähenõudlik kuuking, siis tema puhkus vahetub sujuvalt kasvu- ja õitsemisperioodiga ja kõik tundub üsna lihtne. Kui aga kuukingi on juba kolm või rohkem, saad aru, et neil kõigil on oma iseloom ja kasvujõud. Üks õitseb lühemat, teine pikemat aega, üks ajab õievarre välja septembris enne sügispimedust, teine hoopis märtsis-aprillis, vastu kevadisele valgusele. Mõni kasvatab aasta või paar ainult juuri ja lehti ning üllatab siis erakordselt suurte õitega. Mõni väikseõieline õitseb peaaegu vahetpidamata, jätmata õiget aega ümberistutamiseks.
Kui taim on lõpetanud õitsemise ning ka uusi lehealgeid ei paista pungumas, siis taim tukub. Tukkuva taime lehed püsivad ilusad, kuid näiteks kuukinga õhujuured ei ole nii pikalt rohelise värske otsaga nagu kasvuhoos taimel, vaid hallid ning võivad ka pinnalt krimpsu tõmbuda. Kui juured on endiselt kõvad ja hallid, siis nad lihtsalt magavad. Hävinud juured on kas kollakaspruunid ja seest tühjad või substraadi sees tumedad ning osalt mädanenud. Vägisi taime kasvama sundida pole mõtet, küll ta ärkab, kui õige aeg on. Päris ära unustada aga teda ka ei tohi.
Teist liiki orhideed ei pruugi olla kuukingast otseselt nõudlikumad, ent õitsemise, kasvu ja puhkeaja vahe on enamasti pikem. Taimede vajadusi õpid tundma nende elurütmi jälgides, kuid täpsemaid juhiseid orhideeliikide ja hübriidide kasvatamiseks otsi lisaks kirjandusest. Alles katsetades saad aru, millise ilmakaare aknalaud või kastmisrütm igale taimele paremini sobib. Vahel tuleb ka tõdeda, et kodused tingimused või sinu elustiil ei sobi taimele, siis on õigem anda nad ära parematesse kätesse. Tähelepanelikkuse eest tänab taim aga õite ja terve lehestikuga!
Puhkeajal valmivad õied
Talve peetakse üldiselt toalillede puhkeajaks. Vähene valgus ja madalam temperatuur aeglustavad taime elutegevust, seetõttu vajavad nad ka vähem kastmist ja väetamist. Osa toataimi pärineb aga troopikast ning kasvab ka talvel edasi, vajades valgust, soojust ning toitaineid. Orhideedest tahavad stabiilseid tingimusi vanda, epidendrum, näkikäpp, masdevallia jt. Siiski võib ka nende kohta öelda, et peale õitsemist tehakse kasvus väike vaheaeg ning kui päike juba kõrgemalt käib, paneb ta taimemahlad kiiremini liikuma.