Valmistu varakult: peagi on aeg putukavõrgud akende ette sättida — milline on parim kaitse tüütute pirisejate eest?

 (1)
Valmistu varakult: peagi on aeg putukavõrgud akende ette sättida — milline on parim kaitse tüütute pirisejate eest?
MorgueFile. Pilt on illustratiivne

Kutsumata suvekülalised saabuvad lennates. Nad kõnnivad meie toidul, nende pirin segab meie und ja nende hammustused tekitavad sügelevaid kuplasid. Õnneks leidub mitmesuguseid putukavõrke, mille abil saab neid tiivulisi ohjeldada.

Oh seda õnnist suve! Lõpuks ometi on saabumas see mõnus vabadus, kui aknad ja uksed on ristseliti lahti nagu lõunamaades. Paraku on toad peagi täis kärbseid ja sääski, kelle ärritav pirin ei lase kellelgi magada. Väikelaste vanemad ja koeraomanikud pelgavad põrandal kõndivaid herilasi.
Kuumal suvel tahaks aknaid päevad-ööd läbi lahti hoida, et tuuletõmme palavust leevendaks ja inimene ei peaks unetu ja higisena linade vahel vähkrema. Et inimeste ja putukate kooselu paremini laabuks, peab tiivuliste eemalhoidmiseks olema võimalik kasutada muid vahendeid kui putukamürgid. Põhimõte on see, et õhk ja inimesed peavad saama vabalt liikuda, putukad mitte.

Ideest teostuseni on lühike samm: osavate kätega koduomanik mõõdab akna- ja ukseavad üle ning kavandab putukavõrkude raamid. Mõõtmed ja kinnitused peavad millimeetri pealt sobima. Kiiresti paneb ta mõõtu saetud liistudest kerged raamid kokku, kinnitab neile võrgud ja katab klambrid pealt õhukeste katteliistudega. Lõpuks viimistleb ta raamid sobivat tooni puidukaitseainega ja putukavaba elu võib alata.

Seotud lood:

Vähemalt teoorias. Tegelikkuses jääb putukavõrgu tegemine sageli kavatsuse tasemele. Kui asi ka teostuseni jõuab, pole sugugi kindel, et harrastaja käe all sündinud putukavõrk on ka putukakindel ja kena vaadata.

Must stsenaarium on aga selline: liistudest kokku klopsitud raami külge on jämedate klambritega kinnitatud kiiskavroheline võrk. Võrguraami mõõtmetega on pisut mööda pandud. Liiga väike raam kukub esimese proovimisega aknast õue ja selle külgedele tuleb midagi täiteks toppida. Liiga suur raam taotakse haamriga aknaraamide vahele.

Kummalgi juhul pole isetehtud putukavõrgu akna või ukse ette paigaldamine positiivne kogemus, eriti kui jäme võrk ei võimalda aknast välja näha. Taaskord teeb elanik otsuse, et järgmiseks suveks ostetakse korralikud putukavõrgud.

Putukavõrgud sisseseade osaks

Tuppa tungivate tiivuliste hooaeg ei kesta meil küll aastaringselt, ent on piisavalt pikk selleks, et hankida korteri, maja ja suvila jaoks korralikud putukavõrgud. Välja arvatud ehk juhul, kui elatakse keset suurlinna.

Siit idee majatehastele: kõigile uutele, vähemalt maale püstitatavatele elamutele võiks uste ja akende ette kavandada putukavõrgud. Professionaalse kujundaja loodud lahendused oleksid tõenäoliselt kõige praktilisemad ja sobiksid elamu stiiliga.

Samuti on putukavõrgud vajalikud elamuga külgneval terrassil, talveaias jm. Kvaliteetsed, korralikult viimistletud putukavõrgud võiksid olla tüüpprojektiga majade valikulise sisseseade nimekirjas.

Ka hilisem paigaldamine peaks olema lihtne. Valmistoodangut müüvad mitmed ettevõtted ja erinevatele ustele-akendele sobivaid raamitud putukavõrke leidub erinevas hinnaklassis. Mõned võrgud on lihtsad ja kerged ning teibiga kinnitatavad, sellised saab näiteks jalgrattamatkale minnes seljakotti pakkida ja ajutiselt puhkemaja uste-akende ette teipida. Kõige kallima hinnaga on eritellimusel valmistatavad raamitud putukavõrgud, millele pakutakse ka paigaldust.

Kaks kärbest ühe võrguga

Pistesääsklased, parmud, habesääsklased, kihulased, herilased ja muud kiletiivalised — selline on allergiku must nimekiri. Putukamürgi vastu tundlikud inimesed ei karda putukahammustusi ja pisteid lihtsalt ebamugavuse pärast. Sääsehammustused võivad tekitada suuri, punetavaid ja väljakannatamatult sügelevaid turseid, mis ei kao kehalt enne sügist. Parmuhammustuse kohale ilmub punetav, pulseeriv ja valutav hiidmuhk. Kihulaste hammustustele võib järgneda nõgese kõrvetusele sarnanev lööve. Herilase piste võib putukamürgi allergia puhul põhjustada eluohtliku reaktsiooni — anafülaksia, mis võib lõppeda tursest põhjustatud hingamisraskuste või isegi lämbumisega.

Putukamürgi vastu tundlike inimeste jaoks on putukavõrgud hädavajalikud, kuid ka kõigi teiste suvi on tänu uksi ja aknaid katvatele võrkudele hulga mõnusam. Vajadusel on võimalik kasutada ka voodi kohale riputatavat võrku ning kärbse- ja sääsepüüniseid. Erinevate võrkude valmistamisel on arvestatud ka allergikutega — osad putukavõrgud pakuvad ühtlasi kaitset ka õietolmu eest.

Tänapäeval leidub spetsiaalseid õietolmuvõrke, mis kinnitatakse akende ette. Guugeldades leiab kiiresti mitmeid huvitavaid tooteid. Paljud aknakatteid müüvad ettevõtted pakuvad ka putuka- ja õietolmuvõrke, osad koos paigaldusega. Leidub nii tavalisi, statsionaarselt kinnitatavaid raamvõrke kui liigend- ja lükandraamiga putukavõrke, sealhulgas ka isesulguvaid hingedel võrkuksi, samuti ruloo-tüüpi võrke. Putukavõrke pakutakse nii ustele kui akendele, sh katuseakendele.

Mitmel pool on kiidetud PVC-kattega klaaskiudvõrku, mis on väga vastupidav materjal, ei karda UV-kiirgust ega vett. Võrguniit on tugev ja veniv ega rebene, kui kassid-koerad üritavad sellest läbi pääseda. Võrkkangast näeb hästi läbi, parima läbipaistvusega olevat musta tooni klaaskiudvõrk.

Muide, klaaskiudvõrku saab kasutada näiteks elamu tuulekasti tegemisel või tuulutusavade kaitseks, et herilased ei pääseks elamu voodri vahele pesa ehitama.

Pikemalt loe TM Kodud ja Õued aprilli numbrist.
www.kodujaehitus.ee