FOTOD | Aasta emaks valiti õppejõud Mare Tupits, kes on koos abikaasaga üles kasvatanud kolm tütart

 (54)
Intervjuu võitja ja ta perega

Täna pärjati aasta ema tiitliga kolme lapse ema, vanaema ja õenduse õppejõud Mare Tupits.

Mare Tupits on koos abikaasaga üles kasvatanud kolm tütart ja löönud kaasa kolme lapselapse sirgumisel, kes on jällegi kõik poisid. Ta on 20 aastat töötanud lastehaiglas ja 23 aastat Tallinna tervishoiu kõrgkooli õenduse õppetoolis õppejõud-lektorina. Tupitsa töö nii õe kui ka õppejõuna on olnud alati seotud lastega, seega on sümboolne, et rahvusvahelisel õdede päeval, mis langes tänavu emadepäevale, sai aasta ema tiitli just tema.

„Õdedest enamik on naised, väga paljud ise emad, seega on tähtsate päevade ajaline kokkulangemine oluline tõuge kandidaadi esitamiseks,” ütles Tupitsa tiitlile üles seadnud Gerli Liivet, õdede liidu asepresident.

„Meie jaoks on ta alati maailma parim ema olnud,” ütleb tütar Kristi Tupits, kelle sõnul on nende perel olnud aegade algusest väga lähedased suhted. Omavahel helistatakse enamasti mitu korda päevas ja kui mõnikord ei jõuagi pikka telefonikõnet teha, siis kas või korraks uuritakse üksteise käekäigu järele ikka. „Meie ema on hooliv, turvaline ja väga suure südamega,” ütleb Kristi.

Mare üks tütar on õppinud ärijuhtimist, teine moekunsti ja kolmas loovõpetajaks. Mare ise on oma kolmele tütrele õpetanud eelkõige kohusetundlikkust ja ausust. Kristi sõnul pole ta seejuures olnud range, vaid tütred on tänu lähedasele suhtele teda alati austanud. „Ta oskab ka lastelastega äärmiselt hästi suhestuda: ta võib muutuda väga lapsemeelseks, aga oskab hoida sellist distantsi, et teda austatakse.”

Lastelastega mängimine on aasta emale suisa hobi eest. Kolm tütrepoega kutsuvad vanaema Mängumammaks. „Nüüd ma näen lapsi hoopis teise nurga alt – väga huvitav on vaadata, kuidas laps areneb ja kuidas sa ise ka,” ütleb Mare, kes sünnitas esimese lapse 22-aastaselt. „Siis ei olnudki nii palju aega arenemist jälgida, aga nüüd võin roomata lapselapsega mööda põrandat, mängida mereröövleid, minna ise samasse rolli ja aega on rohkem, kui oli emana, siis pidi lastega kogu aeg ise tegelema.”

Mare on empaatiline suhtleja, olgugi et tagasihoidlik ja eelistab jääda pigem tagaplaanile. Rambivalguses ta end mugavalt ei tunne. Kui tal on vaja kellelegi midagi otse öelda, ütleb ta seda alati ilusti, et mitte haiget teha. Oma tütreid on ta õpetanud kõikide inimestega austavalt käituma.

Ematöö juures – nii kodus kui ka õpetajana – ongi Mare arvates kõige tänuväärsem näha, mida on lastele edasi antud: „Nagu Tõnis Mägi on öelnud laulus „Jäljed”: „Iga päev ma oma jälgi näen.” Need jäljed ongi lapsed ja lapselapsed.”

Tütar Kristi soovib, et olulise elutöö kõrvalt jõuaks ema nüüd pühendada aega ka endale: „Ta mõtleb alati liiga palju teistele. Ta võiks hakata ka iseendale mõtlema – see on see pool, mida tal oleks vaja veel õppida.”