Ole sa väike või suur, ikka on esimene koolipäev kuidagi eriline ning pidulik. See on väikeste inimeste suur algus ja meie, suurte inimeste võimuses on see päev kaunimaks muuta. Väike perepidu võistlusmängude ja kerge tervisliku einega sobib selleks alati.

* * *

Kui mängudest rääkida, siis lülitage juba eos mõtetest välja arvuti- või telekamängud. Mida väiksem laps, seda enam vajab ta vaim arenguks liikumist.

Otsige oma mälusoppides, küll leiate sealt üles omaaegsed mädamunad, keksud, hüppekoolid… siis veel veetünnist suuga õunte püüdmine, seotud silmadega sõbra (õe, venna) juhatusel erinevate asjade, näiteks tähestiku järjekorras reastamine (ideaalne koostööharjutus!) jne ning ongi kena liikuv lastepidu, mida hiljemgi tore meenutada.

Kui toitudest rääkida, siis võib menüüst südamerahuga maha tõmmata igasugused lihatoidud. On ju aiasaaduste tippaeg — kasutagem pakutavaid tervisepomme targasti. Asjal on ka väike kasvatuslik aspekt juures, sest toitumisharjumused saavad alguse kodust.

Fooliumis grillitud aedvili

Laotame fooliumitükid lauale laiali. Ikka nii, et igale sööjale saaks oma personaalne portsjon.

Pestud puhastatud ja jämedalt tükeldatud aedvili: porgand, lillkapsas, kaalikas, sibul, spargel, seller (sobib nii vars- kui juurseller), porru ja muidugi kabatšokk ja/või baklažaan jms, seenesõber võiks lisada ka austerservikut või šampinjone.

Jagame osised fooliumitükkidele laiali. Nüüd tõstame fooliumi servad üles, et tekiks “kausike”, ja maitsestame aedviljasegu. Selleks sobivad valmis maitseainetesegud nagu ürdisool ja sidrunpipar, kuid võib julgelt ka omal vabal fantaasial lasta lennata.

Suhkruga ei maksaks küll üle pingutada, roog on mõeldud valmistamiseks kergelt soolasena.

Nüüd lisame “kausikesse” 1,5-2 teelusikatäit margariini, võid või toiduõli. Sulgeme fooliumi servad ja grillime pool kuni kolmveerand tundi.

NB! Grill ei tohiks olla väga kuum, muidu hakkab aedvili kõrbema ega küpse ühtlaselt läbi. Sobib serveerida toorsalatitega, vt retsepte allpool.

Kui te südames siiski kahtlete, kas selline segu ikka kõhu tõesti täidab, siis võb muidugi lisada näiteks kana rinnaliha fileed, aga uskuge, see on liiast.

Grillitud ananass (või puuviljad)

Ananass viilutada keskmiselt 2 cm paksusteks viiludeks ja grillida.

Kui soovite grillida õunu ja pirne, siis tuleks need poolitada ja puhastada südamikust. Südamikku võib täiteks panna mõne rosina ja pisut kaneeli. Banaani grillitakse koorituna.

NB! Grill ei tohiks olla väga kuum, muidu puuvili kõrbeb, mitte ei küpse ühtlaselt läbi.

Pakkuda võiks sellist kuuma magustoitu külma vanillikastmega või siis näiteks jäätisega.

Tomati-õuna-porgandisalat

Tomatid pesta ja tükeldada jämedalt. Porgand ja õun riivida ning segada tomatitükkidega. Lisada juurde paar supilusikatäit hapukoort või maitsestamata jogurtit ning segada. Maitsestada soola ja vähese suhkruga.

Tomati-sibula-piprasalat

Tomat ja punane sibul viilutada (kes armastab tugevat sibula maitset, võiks kasutada ka valget mugulsibulat). Maitsestada soola ja musta peenikese pipraga.

Soovi korral võib lisada ka punast või kollast paprikat. Salat ei vaja kastet, see tekib paari minuti jooksul ise.

Värske peakapsa salat

Lõigata kapsas hästi peenteks ribadeks. Kurk ja tomat tükeldada jämedalt. Viilutada seemnest vabastatud virsikud ja/või nektariinid ja lisada segule. Maitsestada õrnalt soola ja suhkruga.

Ettevaatust, lisage neid vaid õige natuke!

Segage koostisosad hoolega läbi. Katke salatikauss laia taldrikuga ja raputage mõned korrad tugevalt. Laske salatil enne tarvitamist mõned minutid seista, nii saate tervisliku salati omas mahlas.

Enne serveerimist segage veel kord kergelt läbi.

Arbuusi-puuviljasalat

Peske arbuus hoolega puhtaks ja poolitage. Et poolik paremini püsti püsiks, võib kumerust pisut noaga siluda.

Õõnestame arbuusi pehme osa välja. Viljalihast võiks jätta koore alla 1-1,5 cm paksuse katte, mis on ilus vaadata.

Eemaldame seemned ja tükeldame viljaliha. Õunad, ploomid kirsid, pirnid, aprikoosid, banaanid jne puhastame südamikest või siis vastavalt eemaldame kivid ning koorime.

Piserdame puuviljasegu sidrunimahlaga (siis viljade liha ei tumene) ja segame osised omavahel. Kes soovib magusamat puuviljasalatit, võib segamisel lisada pisut naturaalset siirupit. Täidame sellega arbuusipooliku. Kaunistuseks võiks kasutada tumedaid seemneta viinamarju.

Puuviljabool

Keskmiselt üks kilogramm erinevaid täisküpseid puuvilju pesta ja puhastada ning segada suhkru või naturaalse puuvilja või marjamahlaga (võib kasutada ka siirupit).

Väga hea maitsenüansi annab sidruni lisamine segusse. Jätta nad segatult umbes tunniks külmutuskappi seisma. Enne serveerimist lisada limonaad.

Et vedelik kauem kihisevana püsiks, siis võiks naturaalsetest erivärvilistest mahladest valmistada jääkuubikuid ja pealegi on need silmale kaunid vaadata.

Booli võiks valmistada ka arbuusi baasil, siis sobiks serveerimisel ideaalselt arbuusisalati juures kirjeldatud moodus: serveering arbuusikoores.

Ning kui kord õhtu saabub, siis

kingi lapsele üks naeratus,

silita korraks ta pisikest pead.

Ei maksa see sulle ju midagi,

kuid nii endal’ kui talle teed head.

…sest laps peab tundma meie armastust. Armastust, mis on võimsaim ja mõjusaim kasvatusvahend — osakem seda kasutada!