Toidupoe turvamees: Eesti kärumeeste välimääraja

 (62)
Pilt on illustreeriv
Pilt on illustreerivFoto: Sven Arbet

Aeg: reede õhtu.
Koht: pealinna kaubanduskeskuse toiduosakond.
Eesmärk: leida ning lahterdada ostukäru lükkavad mehed (valimist jäävad välja väikese korvikesega pisiostlejad).

Keset ärevalt sumisevat ostjaskonda rajab enesele teed higine härrasmees.
Tema ostukäru läbistab degusteerimisleti juures säutsuvate koduperenaiste hordi.
Laiali paisatud naised kädistavad häiritult. Tikkude otsast uute juustusortide nokkimine on püha rituaal, mida lihtsalt ei tohi rikkuda.
“Hämmastav häbematus! Kust küll selline mühakas välja lasti?”

Selle aja peale on segaduse põhjustanud härrasmees jupp maad edasi loovinud, ukerdades nüüd koeratoidu riiulite vahel. Tema näol vaheldub emotsioonide rikkalik mikstuur: seal leidub nii segadust, väsimust, jõuetust kui ka tüdimust.

Mees näpib hetke oma sokuhabet. Ohkab siis alistunult ja rabab põuest telefoni:
“Halloo, kallis… jah, olen poes… jah, ostsin küll… ei, ei võtnud tšilliga, see sulle ei meeldi… oli küll rasvavaba… seda ma ei leiagi praegu… jah, sa seletasid küll… tegin nimekirja, aga see jäi autosse… okei, kohe teen… musi, kallis… mina sind ka.”

Mees asub telefoniga pildistama arvukaid koeratoidupakendeid. Tema niigi viimase võimaluseni täis tuubitud ostukäru on kitsas vahekäigus risti. Inimesed komistavad ja kiruvad, mees vabandab.

Mis tal muud üle jääbki, sest tegemist on ALISTATUD KÄRUMEHEGA – ühe liigiga neist eesti meestest, kes vaatlusalusel õhtul oma ostukäru nügivad.

Seotud lood:

Millised on kümme liiki kõige selgemini eristuvaid mehi, keda kohtad supermarketis käruga askeldamas?

ALISTATUD KÄRUMEES
Perekonnainimene, kohusetundlik. Ei ole šoppaja tüüp, aga naise või ämma käsu peale teeb kõike, mida nõutakse. Hingerahu pärast. Jälgib piinlikult kaasa antud nimekirja, riiulitelt leitud tooted kriipsutab maha või toksib täiendused telefoni. Ei luba endale vähimatki improvisatsiooni. Kui provansaali majoneesi ei ole, siis helistab staapi ja kuulab uusi tegutsemisjuhiseid.

PEREKONDLIK KÄRUMEES
Perekondlik Kärumees pakub järgnevat vaatepilti: üks laps istub kärus, abikaasa juhendab kõrval vägesid. Perekondlik Kärumees on kuulekas, vaikne ja kõhn. Naine seevastu aga vormikas. Sageli on projekti kaasatud ka suuremad lapsed, kes sibavad paarimeetrises raadiuses. Sarnaselt lastega lunib Perekondlik Kärumees ka endale boonust, olgu siis kommi või pudelit õlut. Tavaliselt seda talle ka võimaldatakse, sest Perekondlikust Kärumehest on naisele suur abi.
Kassas maksab tavaliselt naine.

ÜKSIK KÄRUMEES
Vanapoiss, harjunud ostma seda, mida ta ise naudib. Eelistab kaupa väiksemates pakendites. Valib eelkõige toite, mida on lihtne ja kiire valmistada. Teda ei huvita teised ostlejad, aega tal jätkub, sest Üksik Kärumees elab omas maailmas. Võtab kõike rahulikult, ainuke liik, kes võib šoppamist isegi nautida.

NÄDALALÕPU-KÄRUMEES
Nädalalõpu-Kärumehed külastavad toidupoodi nädala viimastel päevadel, siis kui on tarvis toorainet kas eelseisvaks peoks või lihtsalt täiendust hõredaks jäänud talusahvrile.

Selgemalt eristuvad kolm alaliiki:

PEOLOOM – Kas üksikisik või mitmest peast koosnev seltskond. Peamiselt varutakse sööki ja jooki, mida on mõnus peol tarbida: lahja alkohol, grillitooted, snäkid, juust, maiused. Tavaliselt on sellisel isendil kiire. Isegi mitmekesi olles kuhjatakse käru rõõmsasti käratsedes nobedalt täis ja liigutakse aega viitmata kassa juurde. Reeglina maksab kamba liider, teised lubavad valju ja reipa häälega oma osakud hiljem tasuda.

TÖÖKAS SUVITAJA – Erineb peoloomast kahes aspektis: ta on eakam ja peoloomale iseloomuliku joviaalse sõbra asemel ripub tal takjana kaasas toekamat sorti teinepool. Igapäevaselt ostab see paarike toitu just sedavõrd, kuivõrd nad ööpäevas enesele sisse tankida suudavad. Kui aga on ette näha pikem retk kas mere äärde või suvilasse, võetakse ette supermarketi põhjalikum ründamine. Ostukäru täitub ruttu veepudelite, grillitoodete, grillisöe, sääsetõrjevahendi, odavate plätade ja muu taolise hooajakaubaga. Luksuslikke tooteid kärust ei leia, sest ega siis puhkus tähenda raha tuulde loopimist.

• LAANETAGUNE MEES – Tubli härra kaugemast maapiirkonnast. Sageli on tal kaasas ühes isikus instruktor-direktor-elukaaslane. Kui igapäevane toit saadakse kohalikust külapoest, siis vähemalt kord nädalas sõidab Laanetagune Mees linnavurlede kauplusse oma varusid täiendama. Peamiselt on kärus kraam, millest saab kõhu korralikult täis vohmida. See on toit, mis pole peenutsev ega liiga kallis. Sõelale jääb asine valik, sest ega muidu maal ju ellu jääkski. Tähelepanuväärne osa ostukärust kuulub lastetoidule: magusad hommikuhelbed, kommid ja mahl.

EKSINUD KÄRUMEES
Ilmselt on ta selles poes esimest korda ja tunneb end sama ebamugavalt nagu täi Mihkel Raua pealael.

Võimalik isegi, et see mees pole varem iseseisvalt toidupoodi sattunud. Aga elu teeb oma keerdkäike ja ühel päeval on ta siin – suured silmad pärani, tuhanded kirevad toidupakendid silme ees tantsu löömas.

On ta äsja lahutatud või otsib kaupa peatse üllatuspeo jaoks, mine võta kinni. Igatahes jookseb Eksinud Kärumees sihitult siia-tänna, otsib mune kommiriiulist ja saia piimariiulist, paneb asju korvi ja siis riiulile tagasi. Tema ebakindlus on nii suur, et soovi korral võiks sellest tükke murda. Eksinud kärumees piilub teiste ostlejate korvidesse ja võtab riiulilt sarnaseid tooteid: kui mina ei tea, küll nemad ikka teavad.