Vallalistel meestel on suurem insuldirisk

 (10)
Joel Starkopf ja kunstlik kooma
Joel Starkopf ja kunstlik koomaFoto: Hendrik Osula

Uuringu andmetel lõpevad vallaliste või õnnetus abielus olevate meeste puhul insuldid sagedamini surmaga.

Abielluge! Olge õnnelik! Enam kui 10 000 meest hõlmanud uuringu andmetel valitseb vallaliste ja õnnetus abielus olevate meeste puhul suurem risk surra insuldi tagajärjel.

Pärast insuldi teiste riskitegurite arvesse võtmist oli 1960ndatel aastatel vallalistel meestel 64% suurem tõenäosus surra järgmise kolme aastakümne vältel insuldi tagajärjel kui nende abielus eakaaslastel.

Surmaga lõppeva insuldi risk oli 64% võrra suurem ka oma abieluga rahulolematutel meestel võrreldes oma abielu edukaks pidanud meestega, selgitas Iisraelis asuva Tel Avivi ülikooli epidemioloogia ja ennetava meditsiini professor Uri Goldburt (PhD).

Uuringu tulemused on kooskõlas ohtra teabega selle kohta, et abikaasa toetus võib tervist parandada, selgitab Charlestonis asuva Lõuna-Carolina meditsiiniülikooli epidemioloogia ja neuroteaduse professor Daniel Lackland (DrPH).

„Inimesed, kellel on olemas partner, lähevad suurema tõenäosusega arsti juurde ja võtavad rohtusid. Samuti toituvad nad suurema tõenäosusega tervislikult,” selgitas Danial Lackland veebisaidile WebMD.

Kuigi uuring ei hõlmanud naisi, kehtib Lacklandi arvates sama ka naiste puhul. „Abikaasa toetus toimib kahepoolselt,” sõnas ta.

Seotud lood:

Uuring hõlmas 10 059 meest, kes osalesid Iisraelis 1963. aastal läbi viidud südame isheemiatõve uuringus. Tuginedes riiklikule surmade registrile ja muudele registritele, jälgisid uurijad nende meeste saatust kuni 1997. aastani.

Kokku 8,4% meestest, kes olid 1963. aastal vallalised – olenemata sellest, kas nad ei olnud kunagi abiellunud, olid lahutatud või lesestunud –, surid järgmise 34 aasta jooksul insuldi tagajärjel. Abielumeeste puhul oli sama näitaja 7,1%.

Allikas: kliinik.ee