Hannes Võrno: tänapäeval hoolitsetakse rohkem oma tagumiku kui aju eest

 (10)
Hannes Võrno
Hannes VõrnoFoto: Priit Simson

"Arstid ütlevad mulle, et ära suitseta, ära rasvu, ära muretse, puhka, maga seksi ja pane neid tilku õhtul või päeval või hommikul," rääkis Eesti Naiste Koostööketi eesistuja Reformierakonna naisteühendus NaiRe ja SA Eesti Tervise Fondi poolt korraldatud meeste tervise konverentsil Hannes Võrno.

“Matustel peaks leidma aja, mil räägitakse sellest, miks inimene lahkus. Hetk, kus öeldakse, millesse see inimene suri. Kui need asjad hakkavad ühel hetkel kohale jõudma, siis hakatakse ka aru saama, millised on perekonnas enamlevinud haigused. Pole vaja surnuaias ringi käia ja arvutada, kes kui kaua elas. Olulisem on teada, millesse meie vanemad ja vanavanemad surid,” arvab Võrno.

“Kunagi kasutasin ma sõna surm hoopis teises tähenduses. Rääkisin sellest, kuidas sõidan kiiresti ja vastu puud sõites suren ära. Nüüd, kui olen Afganistanis käinud ja lähedasi kaotanud, on sellel hoopis uus tähendus. Jah, ma olen surmahirmu tundnud,” sõnab Võrno. “Pärast seda, mis Tarmoga juhtus, olen nõus, et see kriipsuke, mis jääb hauakivil sünni- ja surma-aasta vahele, on kõige olulisem meie elus,” räägib mees.

Millised on Hannes Võrno soovitused meestele, et 10 aastat kauem elada?

  • Unusta sõna “ei”
  • Harju, et arvamusel ja hoiakul peab olema “omanik”
  • Ära lahuta oma abielu mõistuse ja keha vahel — “Mul on kahju, et tänapäeval hoolitsevad inimesed rohkem oma tagumikulihaste kui aju eest,” sõnas Võrno.
  • Lepi sellega, et nooremad on sinust targemad, see mis sinul suurem olla saab, on üksnes elukogemus