Armastus ongi täielik keemia

 (17)
<em>Foto: MorgueFile</em>
Foto: MorgueFile---

Sinu ajus ja kehas ringleb tohutul hulgal kemikaale, kui oled armunud. Uurijad avastanud üha enam ja enam tähtsaid faktoreid, mis mõjutavad armumist ja pikaajalisi suhteid. Östrogeenil ja testosteroonil on siin väga tähtis osa. Ilma nendeta ei pruugi me iial jõuda tõelise armastuse areenile.

Armumine toob endaga kaasa peataoleku, peksleva südame, punetavad põsed ja niisked peopesad. Uurijad ütlevad, et dopamiin, norepinefriin ja fenüületülamiin on need keemilised elemendid, mis armumise ajal kehas vabanevad. Dopamiin usutakse olevat naudingu kemikaal, mis toodab joovastuse tunnet. Norepinefriin on sarnane adrenaliinile, pannes südame põksuma ja tekitades elevust.

Antropoloog ja tuntud armastuseuurija Helen Fisher kinnitab, et need kaks ainet koos tekitavad meis üleva tunde, mis toob kaasa meeletu energia, unetuse, igatsuse, isutuse ja fokuseeritud tähelepanu. Samuti ütleb ta, et inimese kehas vabaneb ekstaasikokteil, kui teatud tingimused on täidetud ning need tunded on intensiivsemad meestel, kes hindavad naistest enam visuaalsust.

Teadlased kasutavad aju seisundi uurimiseks süsteemi, mis näitab, millised kiindumustunded väljenduvad kellegi pilti vaadates. Atraktiivsuse tasandil on kõige tähtsamaks näitajaks bioloogiline tõmme, mil keskendutakse vaid ühele konkreetsele inimesele — väljavalitule.

Skaneeringud näitavad siis verevoolu kiirenemist aju teatud piirkondades, mis kutsuvad esile eufooriat. Dopamiini kõrget taset ja norepinefriini koos iseloomustavad järgmised märksõnad: kõrgendatud tähelepanu, lühiajaline mälu, hüperaktiivsus, unetus ja eesmärgile orienteeritud käitumine. Teisisõnu: armunud paar keskendavad oma tähelepanu oma suhtele ja kõik muu on teisejärgulisem.

Keemiline side

Kui kaks inimest romantilise armastuse tasandil seksivad, siis vallandub kehas oksütotsiin, mis aitab suhet luua. Oksütotsiini kirjeldatakse nii: sel on võime luua tervet isikutevahelist ja psühholoogilist suhet teistega. Kui see vallandub orgasmi ajal, hakkab kujunema emotsionaalne side — mida rohkem seksi, seda tugevam side.

Oksütotsiin mängib rolli ka ema-lapse suhte arengus, emaka kokkutõmmetel sünnitamisel ja imetamisel.

Vasopressiin (diureetikum, med kusele ajav aine) on teine hormoon, millel on oma käitumismuster pikaaegses monogaamses suhtes. Fisher usub, et oksütotsiin ja vasopressiin astuvad dopamiini ja norepinefriini asemele, kaotades kirgliku iha ja samas suurendades armastust.

Endorfiinid, keha naturaalsed valutapjad, mängivad pikaajalises suhtes samuti olulist rolli. Nad toodavad üldist heaolutunnet, rahu ja turvalisust. Nagu dopamiin ja norepinefriin, vallanduvad ka endorfiinid seksi ajal, kuid võivad vabaneda ka ükskõik millise muu füüsilise aktiivsuse ja pingutuse korral. Mõne teadlase arvates on sel omamoodi sõltuvust tekitav omadus.

Leidub hulganisti neid, kes ongi armastusest „pilves“ ja nad otsivad üha uut ja uut, et kogeda taas seda joovastavat tunnet.