Kui paljud aga on vastanud endale küsimusele: mis see enesekindlus siis ikkagi on?
Milles siis on inimesed kindlad? Oma maailmapildis? Võib olla seisneb nende kindluse olemus selles, et nad teadlikult ignoreerivad tagasiside signaale ega taha arvestada oma piirangutega? Või interpreteerivad nad neid valesti? Loomulikult ei ole võimalik kõiki signaale vastu võtta ja teadvustada. Inimene, kellel tekib suur hulk alternatiive, ei ole lihtsalt võimeline neid kõiki analüüsima, leidmaks nende seast parimat. Seega ta ei pruugi kaua aega langetada otsust.
Kindlameelne on see, kes üks kord ning alatiseks on valinud endale tee ning astubki sellel edasi. Elu on juba ammu muutunud, tema aga ei ole seda märganudki. Ta on endas kindel. Ja aina läheb … Olgu või täiesti vales suunas, vastu katastroofidele.
Jah, eelnev lõik on veidi utreeritud, ent tunduvalt väiksemal moel, kui seda teevad müütide loojad, kes liialdavad enesekindluse positiivset tähendust rõhutades.
Enesekindluse lihtne termin ei peegelda elu kogu keerulisust. Orienteerudes vaid selle järgi, piirame ennast ja oma valikuid. Parem termin oleks adekvaatsus — kus vaja, on inimene enesekindel, kus mitte — pole kindel.
Usk sellesse, et enesekindlus lisab jõudu, on tugev illusioon. Jah, see võib tõepoolest anda mõneks ajaks jõudu juurde. Ent sellisel jõul puudub tagasiside — see on üksnes läbimurdev jõud.
Usk on eelkõige piirang. Mis siis on usk iseendasse? See on usk teatavasse isiklike väärtuste ja omaduste mudelisse, mida sa enda arvates omad. Tähtis on õppida eristama oma tõelisi väärtusi ning jälgima nende muutumisi. Eelkõige aga tuleks veenduda, et need väärtused on ikka tõesti sinu omad.
Miks siis ikkagi meeldivad meile enesekindlad inimesed? Meile ei meeldi määramatus, me vajame kedagi, kes tunneb teed ning demonstreerib kindlust. Kui sa ise ei leia oma teed, leidub alati keegi, kes sulle seda näitab.
Enesekindluse vastand on ebakindlus.
Praktikas on strateegia: „parem teha ja kahetseda” etem kui „mitte teha ja kahetseda”. Kõige lihtsam näide on tutvumine. Hirmust osutuda naeruväärseks, püüame mitte tutvuda esimesena nendega, kes on meile meeldima hakanud: möödume teist tänavat pidi, avame valesid uksi … Ei kohtu ega leia.