Arstlik rindade kontroll

 (4)

Lisaks igakuisele rindade kontrollile on soovitav läbida arstlik rindade kontroll ja teha mammogramm. Rindade kontrolli saab teha perearst või ka günekoloog näiteks Teie iga-aastase läbivaatuse käigus.

Vanuses 18 - 39 tuleb arstlik kontroll teha iga kahe aasta järel ja 35 ja 40 eluaasta vahel teha baasmammogramm.

Alates 40. eluaastast on arstlik kontroll soovitav teha igal aastal, mammogramm igal aastal või pärast arstiga konsulteerimist ka harvemini.

Arst kontrollib eredas valguses nahka Teie rindadel, kombib rindu ja palub Teil seejuures olla erinevates asendites - käed külgedel, ülal, puusas, ülakeha ettepoole kaldu.

Koetihendi või muu kahtlase moodustise leidmisel saadetakse Teid eriarsti juurde, tehakse mammogramm ja/või ultraheliuuring ning nõelbiopsia. Ultraheliuuringut eelistatakse tavaliselt alla 35 aastastel, nõelbiopsiat e pika peene nõelaga koeproovi võtmist tehakse diagnoosi täpsustamiseks.

Kui ka siis pole diagnoos selge, tehakse nn. diagnostiline operatsioon, mis seisneb vähikahtlase koha kirurgilises eemaldamises ja eemaldatud koe uuringus.

Enamik koetihendeid rinnas on healoomulised muutused, kuid täpse diagnoosi saab panna arst pärast vajalikke uuringuid.

Ärge häbenege esitamast küsimusi ja rääkida oma kahtlustest!

Kui Teile on määratud ravi, siis pole mõttekas sellega venitada, kuid on normaalne, kui Te soovite haiguse või selle ravimeetodite suhtes konsulteerida ka mõne teise arstiga.

Vaata lisaks Eesti Vähiliidu koduleheküljele: http://www.cancer.ee/
Eesti Vähiliidu tasuta nõuandetelefon 0 800 2233 igal tööpäeval kella 10-12 ja 18-20
E-mail: vliit@uninet.ee