VIDEO | Millal sina viimati hambaarsti juures käisid? Eesti inimestel on üllatuslik põhjus, miks arsti juurde minemisega viivitatakse

 (56)
VIDEO | Millal sina viimati hambaarsti juures käisid? Eesti inimestel on üllatuslik põhjus, miks arsti juurde minemisega viivitatakse
Foto: Shutterstock

Läheneb 13 ja reede, mil inimesed tunnevad hirmu ebaõnne ees ja püüavad seda iga hinna eest vältida. „Mida rohkem me mõnda olukorda väldime, seda hirmsam see tundub,“ ütleb psühholoog ja peaasi.ee juht Anna-Kaisa Oidermaa, kelle sõnul on hirm vajalik, sest aitab inimesel ellu jääda. Enamik hirmusid on õpitud ning mõni neist on ka ebavajalik, näiteks hirm hambaarsti ees.

Praegusel keskealiste põlvkonnal ja vanematel on sageli kooliajast ebameeldivaid mälestusi, kui hambaauke raviti ilma valuvaigistita, mida täna väga harva praktiseeritakse ning laste puhul on see välistatud. Ka on hambaarsti töölaual täna palju peenemad tööriistad kui toona.

Negatiivne mälestus, mis on saatnud tervet põlvkonda, on põhjuseks, miks väga paljud tänased täiskasvanud ei ole hambaarsti juures käinud aastaid.

„13 ja reedel püüavad kõik vältida musta kassi ja vasaku jalaga voodist välja tulemist, kuid niisamuti võib tabab ebaõnn inimest, kes hambaarsti juures ei käi. Tagajärjeks on pool elu väga halbade hammastega elamine. See on väga reaalne, arvestades, et Eesti naine elab keskmisel 82 aastat vanaks ja mees 74 aastat,“ sõnas hammaste tervise kuu kampaania eesvedaja Kliinik 32 hambaarst Dr. Laura Kullamaa.

Kevadel läbi viidud fookusgrupi uuring keerulise ravijuhtumiga patsientide hulgas selgitas välja, et peamine põhjus, miks inimesed hambaarstile minekuga kaua viivitavad, on hirm. Hirmudest on esikohal valu, siis teadmatus protseduuri ees, piinlikkus ebatervete hammaste pärast ja varasem ebameeldiv kogemus.

Seotud lood:

Kõik uuringus osalenud inimesed jõudsid lõpuks hambaarsti juurde, sest said aru, et nad ei soovi nii jätkata. Nendega vestluses oli piisavalt materjali täispika õudusfilmi tarvis, mille treilerit võib näha siin:

Igaühel on hambaarstiga seotud hirmuga oma õuduslugu, mis linastub tema peas iga kord, kui ta sellest mõtleb. Tunnista hambaarstile, kui kardad!