Esimene koolisemester on alati keeruline, sest harjuma peab uue klassi, õppekava ning eelmise õppeaastaga võrreldes suuremate nõudmistega. Koolivaheaeg on oluline puhkepaus, et korraks hinge tõmmata. Samas on paljudel keeruline ennast n-ö välja lülitada, et lühikese vaba nädalaga puhata ja uut jõudu koguda. „Noored on igapäevaselt ümbritsetud digimaailmast ning see teeb kohati koolirutiinist välja astumise veelgi raskemaks. Samas vajavad noorte ajud just kõige rohkem puhkust, et seedida seni õpitut ja uut jõudu koguda,“ lausus Samsungi digiharidusprogrammi Solve for Tomorrow juht Egle Tamelyte.

Siin on mõned näpunäited koolivaheajal välja puhkamiseks:

Võta aega korraliku hommikusöögi söömiseks

Koolipäeva hommikud tähendavad tihti seda, et tuleb kodust kiiresti välja tormata ja seepärast jääb hommikusöök kesiseks. Koolivaheajal võiks võtta aega, et nautida kiirustamata korralikku ja toitvat hommikusööki, et päev saaks piisava ja tervisliku alguse.

Jäta piisavalt aega magamiseks

Vabadel päevadel tekib kiusatus hilja magama minna ja kaua magada. Kehale oleks aga märksa kasulikum, kui läheksid varem magama, kuid ärkaksid üles siiski enam-vähem samal ajal kui tavapärasel koolipäeval. Nii saad piisavalt und, kuid ei aja sassi oma vara ärkamise rütmi. Samsungi korraldatud hiljutine uuring näitas, et lausa 71% Eesti inimestest magab iga öö vähem kui 8 tundi ning see ei ole pikemas plaanis kindlasti piisav.

Ära veeda liiga palju aega ekraani ees

Erinevad nutiseadmed on hea viis ajaveetmiseks, aga vahetult enne magamaminekut tasub need siiski kõrvale panna. Pigem võiks enne uinumist tegeleda millegi rahustavaga ja magamistoa tuled välja lülitada. Väga hästi sobib selleks ka näiteks lugemine. See ongi ju ideaalne aeg kohustusliku kirjandusega järje peale saada!

Võta ette väljakutse, aga mitte väga raske

Võta endale eesmärgiks vaheaja jooksul ära teha mingi ülesanne, töö või väljakutse. Samas ära tee seda väga raskeks, sest eesmärk on puhkusenädalal tegeleda millegi muuga kui koolitööga. Selline ülesanne aitab sul mõtteid koolitöölt mujale viia, kuid samas annab rahulolutunde millegi saavutamisest.

Ole aktiivne

Liikumine ja värskes õhus viibimine rahustab meelt, on tervislik ning tegelikult võiks seda teha nii puhkuse, kui ka kooli ajal.