Benoist rääkis, kuidas tema endise abikaasa käitumine muutus nende suhte jooksul halvemaks: see algas kontrollimisega ja lõppes füüsilise väärkohtlemisega. „Tagantjärele vaadates näen, et oli märke, mis viitasid selgelt asjade vägivaldseks muutumisele,“ ütles ta.

„Karm tõde on see, et ma sain teada, mis tunne on siis, kui sind hoitakse kinni ja saad peksa nii kõvasti, et hing jääb kinni. Mis tunne on, kui sind on just juustest tiritud, pead vastu kõnniteed löödud, pigistatud seni, kuni nahk rebeneb, surutud vastu seina nii kõvasti, et kipsplaat puruneb. Ma olen tema tõttu ka lämbumist pidanud kogema,“ rääkis ta. „Õppisin end tuppa lukustama, kuid peagi jäin ka sellega hätta, sest uks puruneb ju niikuinii. Õppisin mitte väärtustama oma vara. Ja lõpuks õppisin iseennast mitte väärtustama.“

Benoist ütles, et Jenner viskas talle telefoni vastu silma, tänu millele ta mõistis, et peab lahkuma. „Löök peaaegu vigastas mu silmamuna ja murdis mu nina,“ meenutas ta. „Mu vasak silm oli kinni paistetanud ja huul oli lõhki. Midagi minu sees murdus – seda kõike oli liiga palju. See vigastus ei parane kunagi täielikult, mu nägemine ei saa kunagi endiseks,“ lisas ta. „Mida tahes ma armastuseks pidasin, kindlasti ei vastanud sellele mu läbielatu. Ma ei jaksanud enam niimoodi elada, kuid tundsin, et oli liiga hilja lahkuda.“

Õnneks leidis Benoist endas jõu ja rääkis oma sõbrale kõigest, mida ta oli pidanud läbi elama. Seesama sõber aitas tal suhte lõpetada. „Lahkumine polnud lapsemäng. See on protsess, mitte sündmus,“ ütles ta. „Tundsin süüd lahkumise ja selle pärast, et olin nii kaua kaitsnud kedagi, kes oli mulle haiget teinud. Aga inimesed, keda usaldasin, toetasid mind ja andsid mulle jõudu. Ma teadsin, et ma ei vääri seda.“

2016. aastal andis ta sisse lahutuse.

Kuidas end vägivalla eest kaitsta?

  • Kui tunned, et olukord on sulle ohtlik, helista kohe häirekeskusesse numbril 112. Ära pelga helistada politseisse – nii võid päästa vägivallast nii iseenda kui ka oma lapsed.

  • Mõtle enda ja oma laste ohutusele. Aruta usaldusväärse inimesega läbi enda turva- ja põgenemisplaan. Turvaplaani aitab sul koostada näiteks ohvriabitöötaja või naiste tugikeskuse töötaja. On hea, kui saad plaani koostada turvalises paigas.

  • Kui koostad turvaplaani, siis kaalu kindlasti ka võimalust minna turvalisesse paika juba täna.

  • Usalda oma instinkte. Kui tunned, et oled ohus, siis tõenäoliselt see nii ongi. Vahel on vägivallatseja käitumisest näha märke, et ta ärritub peagi ja võib vägivalda kasutada. Paki valmis hädavajalikud asjad ja varu võimaluse korral piisavalt raha. Jäta need asjad sõbra juurde või tööle. Ole valmis lahkuma esimesel võimalusel ohutusse kohta, näiteks naiste turvakodusse.

  • Lepi lähedastega kokku abikutsung või salasõna (SMS, kokkulepitud ikoon Messengeris, Whatsappis vms), millega saad turvaliselt märku anda, et oled ohus. Lepi ka lastega salasõna kokku.

  • Vigastuste korral katsu esimesel võimalusel saada arstiabi. Vigastused võivad olla raskemad, kui sulle endale esmapilgul tundub.

  • Räägi ka lastega kodus toimuvast vägivallast ning õpeta lastele, kellega võtta ühendust, kui nad on koos vägivallatsejaga ja kardavad.

  • Ohvriabi kriisitelefon on 116 006.

    Ohvriabi kriisitelefon pakub tuge ja ärakuulamist, kui oled kogenud vägivalda, kaotust, sattunud traumeerivasse olukorda või on see juhtunud sinu lähedase või tuttavaga. Kriisitelefoni nõustajad kuulavad, jagavad infot abivõimaluste kohta ning vajaduse korral juhatavad su õige spetsialisti juurde.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena