Roheline ja lõhnav apteek aknalaual
Kuldviljakpalm Chrysalidocarpus lutescens
Aeglase kasvuga “palmisalu” parandab toa mikrokliimat ja puhastab õhku tervisele ebasoodsaist ühendeist. Taimel on omapärane võime suunata ladestuvad soolad mõnda võsusse, mis küllastuse saavutamisel kuivab. Taim lepib tavalise toasoojaga, armastab valget kasvukohta, mõõdukat kastmist ning piserdamist.
Pelargoon Pelargonium
Enamik lõhnapelargoone jõudis Euroopasse 17. sajandil Lõuna-Aafrikast. Lõhnavate lehtedega variatsioonid olid eriti populaarsed viktoriaanlikul Inglismaal, aga ka 19. sajandi Prantsuse parfümeeriatoodetes.
Pelargoonide lõhn ja lehekuju varieerub tugevalt, õied on lõhnapelargoonidel enamasti tagasihoidlikud, valged kuni roosad. Lehtedest saadav essentsõli on kasutusel aroomiteraapias. Lehti kasutatakse toidu maitsestamiseks, kuid need eemaldatakse enne söömist. Pelargoon vajab sügisel tagasilõikamist ja jahedamat ning kastmisvaest ületalve hoidmist.
Harilik aaloe Aloe vera
Aaloed tunti ravimtaimena juba vanades Vahemere maades, Aafrika ja India kultuurides. Toataimena levis Euroopas 18. sajandi algul.
Aaloe mahl on vana hea põletushaavade ravim, aaloeekstrakti kasutatakse palju farmaatsia-, kosmeetika-, kodukeemia-, aga ka toiduainetööstuses. Lehtede nahkkatte all sültjas geelis sisaldub üle kahesaja orgaanilise ühendi, mis koostoimes pärsivad põletikke ning stimuleerivad uute naharakkude kasvu. Aaloegeeliga leevendatakse nahaärritusi ja -vigastusi, ka lihaste ja kõõluste vigastusi.
Et aaloe sisaldab palju mineraalaineid, aminohappeid ja vitamiine ning immuunsüsteemi tugevdavaid aineid, lisatakse seda jookidesse, jogurtitesse jm. Aaloepreparaate soovitatakse peale viirushaiguste põdemist organismi turgutajana ning vastupanuvõime tõstjana. Vähenõudlik taim, ent tuleb olla hoolas, et mitte üle kasta.
Rosmariin Rosmarinus officinalis
Vahemeremaade looduslik taim elab meil talve üle suhteliselt rahuldavalt jahedapoolsel aknalaual. Suvel armastab õueõhku ning õitseb armsate helesiniste huulõitega. Kastmisega ole hoolas: ta ei talu ülekastmist ega pikemat kuivalejäämist. Rosmariini lehti kasutati juba antiikses Kreekas ja Roomas, tänapäeval tarvitatakse laialt kulinaarias, farmaatsia- ja kosmeetikatööstuses toniseerivate, antiseptiliste ja antibakteriaalsete omaduste tõttu. Lehtedest saadav meeldiva lõhnaga essentsõli leevendab pealemäärimisel lihasvaevusi ning sobib ka lõdvestavaks vanniveelisandiks.
Loorber Laurus nobilis
Apollole, Kreeka muusika-, ravitsemis-, valguse- ja tõejumalale pühendatud taim on tänapäeval tuntud rohkem maitse- kui ravimtaimena. Bakterite kasvu pärssivate taimede seas on ta siiski üks efektiivsemaid, kinnitab teadus. Kasutatakse nii värskeid kui ka kuivatatud lehti, viimased on vähem kibeda kõrvalmaitsega. Potitaim tahab jahedamat ja kuivemat talve, suvitab meelsasti õues.
Nefroleep Nefrolepis
Paljud taimed puhastavad õhku kahjulikest keemilistest ühenditest nagu formaldehüüd, ksüleen ja tolueen. Taimed „hingavad“ lehtedes olevate õhupilude kaudu toaõhku koos selles sisalduvate ühenditega sisse, edasi toimub juurtes saasteainete lagundamine taime elutegevuseks vajalikuks ja kasulikele mikroobidele sobivaks toiduks. Nefroleep on toataimede hulgas üks tublimaid õhupuhastajaid, nagu ka kuldviljakpalm, mägipalm, kõrge vitspalm, draakonipuu, tõlvlehik, dendroobium ja kuuking. Nefroleep on ammutuntud toasõnajalg, kes armastab regulaarset kastmist ja niisket õhku, parajalt valgust ning aastaringselt toasooja ruumi.